Bożena Mirosława Dołęgowska-Wysocka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bożena Dołęgowska-Wysocka

Bożena Mirosława Dołęgowska-Wysocka (ur. 9 lipca 1955[1]) – polska wolnomularka i dziennikarka, doktor nauk politycznych, redaktor naczelny i wydawca "Gazety Ubezpieczeniowej" i "Wolnomularza Polskiego".

Inicjowana do wolnomularstwa w 1993 w paryskiej żeńskiej loży "La Rose des Vents" podporządkowanej "Grande Loge Feminine de France", następnie członkini warszawskiej loży żeńskiej Prometea, jedna z dwóch pierwszych kobiet w polskim wolnomularstwie żeńskim podniesionych do stopnia Mistrza masońskiego, sekretarz Rady Naukowo-Programowej "Wolnomularza Polskiego". Od listopada 2010 r. do października 2013 r. czcigodna mistrzyni loży Prometea. Jest członkiem Komisji Rewizyjnej utworzonego w 2012 r. w Warszawie Instytutu "Sztuka Królewska w Polsce", którego celem jest inspirowanie, prowadzenie oraz koordynacja badań naukowych na temat przeszłości oraz teraźniejszości wolnomularstwa polskiego i światowego, przchowywanie oraz udostępnianie materialnych i niematerialnych świadectw dotyczących masonerii, wymiana informacji oraz wszechstronna popularyzacja wiedzy na temat wolnomularstwa i pokrewnych mu zjawisk[2].

Autorka publikacji Plamy na lilijce: spory Światopoglądowe w harcerstwie w latach 1911-1939 (Kraków 1988), Poboyowisko (Warszawa 1992), Od wolnomularstwa operatywnego do spekulatywnego (Warszawa 1996).

Odznaczona m.in.: Mérite Philantropique. Żona Adama Witolda Wysockiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 55 lat minęło jak jeden dzień, chihihi.wordpress.com z 10 lipca 2010 [dostęp: 3 marca 2012]
  2. Powstał Instytut “Sztuka Królewska w Polsce”

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • N. Wójtowicz, Dołęgowska-Wysocka Bożena Mirosława, (w:) N. Wójtowicz, Masoneria. Mały słownik, Warszawa 2006, s. 113.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]