Bob van Asperen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bob van Asperen
Data i miejsce urodzenia 8 października 1947
Amsterdam
Pochodzenie holenderskie
Instrumenty klawesyn, klawikord, organy
Gatunki muzyka poważna
Zawód klawesynista, klawikordzista, organista, dyrygent
Powiązania Quadro Hotteterre

Bob van Asperen (ur. 8 października 1947 w Amsterdamie) – holenderski klawesynista, klawikordzista, organista i dyrygent.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 1967–1972 studiował w Conservatorium van Amsterdam pod kierunkiem Gustava Leonhardta (klawesyn) i Alberta de Klerka (organy). Uzyskał dyplom z wyróżnieniem[1][2].

Jego repertuar obejmuje utwory na instrumenty klawiszowe komponowane od końca XVI w. do końca XVIII w., ze szczególnym uwzględnieniem utworów wirginalistów angielskich, klawesynistów francuskich, Girolama Frescobaldiego, Antonia Solera oraz Johanna Sebastiana Bacha i jego syna Carla Philippa Emanuela Bacha[2].

Występuje jako solista koncertowy i jako dyrygent. Debiutował w Haarlemie w 1968. W latach 1968–1984 występował z zespołem Quadro Hotteterre, z którym nagrał kilka płyt. W jego dyskografii, poza utworami klawesynowymi J.S. Bacha i koncertami organowymi Händla, znajdują się wszystkie wydane drukiem kompozycje na instrumenty klawiszowe C.P.E. Bacha i wszystkie sonaty Solera[1].

W latach 1973–1988 prowadził klasę klawesynu w Koninklijk Conservatorium w Hadze. Następnie, objął po swoim profesorze Gustavie Leonhardcie katedrę klawesynu w Sweelinck Conservatory w Amsterdamie. Prowadzi także kursy mistrzowskie i jest profesorem wizytującym w wielu wiodących instytucjach muzycznych Europy, Canady i Australii[1][2]. Jednym z uczniów Asperena jest Pieter-Jan Belder.

Był członkiem jury w kilku prestiżowych konkursach klawesynowych, m.in. w Amsterdamie, Paryżu, Nantes i Hamburgu[1]. W 2006 był jurorem Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego w Lipsku.

Van Asperen zajmuje się również pracami naukowo-badawczymi. Przeanalizował dogłębnie życie i twórczość XXVII-wiecznego holenderskiego kompozytora Cornelisa Thymanszoona Padbrué oraz badał XVIII-wieczne praktyki wykonawcze[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Bob Van Asperen (Harpsichord, Conductor) (ang.). W: Bach Cantatas Website [on-line]. [dostęp 2017-10-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-28)].
  2. a b c d Schott 2004 ↓.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Howard Schott: The New Grove Dictionary of Music and Musicians, vol. A. Oxford University Press, 2004. ISBN 978-0-19-517067-2. (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]