Bogdan Celichowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bogdan Celichowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 4 września 1922
Poznań
Data i miejsce śmierci 21 czerwca 2016
Poznań
Narodowość polska
Praca
Projekty Klinika Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego w Gnieźnie, Pallottinum w Poznaniu, kościół Świętej Rodziny w Poznaniu, kościół św. Jerzego w Poznaniu

Bogdan Celichowski (ur. 4 września 1922 w Poznaniu, zm. 21 czerwca 2016 tamże) – polski architekt i fotograf. Wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studia ukończył na Wydziale Architektury Szkoły Inżynierskiej w Poznaniu w latach 1945–1948. Przymusowo wcielony do wojska w latach 1949–1955. Po demobilizacji pracownik Biura Projektów "Miastoprojekt". Uzyskał uprawnienia budowlane w 1958, a po studiach drugiego stopnia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w latach 1962–1964 otrzymał tytuł magistra inżyniera architekta.

W 1968 rozpoczął pracę na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu jako kierownik Zakładów Doświadczalnych PWSSP. W 1975 został przeniesiony na stanowisko starszego wykładowcy na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego PWSSP.

W trakcie pracy na PWSSP kontynuował działalność projektową, uczestnicząc zarówno w projektach zespołowych, zwykle pracując wspólnie z Wojciechem Kasprzyckim i Włodzimierzem Wojciechowskim, jak i indywidualnych.

Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich. W 2010 Celichowski został laureatem Honorowej Nagrody Oddziału Poznańskiego SARP[1].

Przez większość życia zajmował się fotografią, wybór ponad tysiąca jego zdjęć dostępny jest w węgierskim internetowym archiwum fotografii Fortepan[2]. Wystawa jego zdjęć z okresu okupacji niemieckiej została otwarta w Skierniewicach 10 maja 2018[3].

Spoczywa na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu[4].

Realizacje[edytuj | edytuj kod]

Najważniejsze z projektów zespołowych to Klinika Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, zbudowana w latach 1966-1969, zespół budynków Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego w Gnieźnie zbudowany w latach 1973-1978 (w zespole pracował także Jerzy Schmidt), budynek wydawnictwa Pallottinum w Poznaniu, kościół Świętej Rodziny w Poznaniu (1985-2006), kościół św. Jerzego w Poznaniu (1992-1999), a także udział w pracach projektowych przy rewaloryzacji i odbudowie Klasztoru oo. Benedyktynów w Lubiniu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Grażyna Kodym-Kozaczko, Architektura Zespołu Budynków Tysiąclecia Państwa Polskiego w Gnieźnie, Gniezno: Muzeum Początków Państwa Polskiego, 2006

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]