Bogdan Felski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bogdan Felski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 8 kwietnia 1956
Gdańsk
Zawód, zajęcie robotnik, związkowiec
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Bogdan Adam Felski (ur. 8 kwietnia 1956 w Gdańsku) – polski robotnik i związkowiec, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1974 ukończył Zasadniczą Szkołę Budowy Okrętów w Gdańsku. Pracował jako monter w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Należał do aktywistów Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, zajmował się dystrybucją wydawnictw niezależnych.

14 sierpnia 1980 razem z Bogdanem Borusewiczem, Ludwikiem Prądzyńskim i Jerzym Borowczakiem zainicjował strajk w Stoczni Gdańskiej. Po powołaniu NSZZ "Solidarność" został członkiem komisji zakładowej związku. Był szefem ochrony jednej ze zmian podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów. W chwili wprowadzenia stanu wojennego przebywał z delegacją związkową w Bremie, pozostał na emigracji w Niemczech. Współpracował z Biurem Informacyjno-Koordynacyjnym "S" w Bremie, zajmował się przerzutami materiałów poligraficznych dla działaczy podziemnych struktur związku.

Uhonorowany tytułem honorowego obywatela Gdańska (2000). W 2006 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]