Bogusław Kaczmarczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bogusław Kaczmarczyk
Ilustracja
Bogusław Kaczmarczyk, 2010
Data i miejsce urodzenia 11 grudnia 1974
Kraków Polska
Zawód aktor, artysta kabaretowy

Bogusław Kaczmarczyk (ur. 11 grudnia 1974 w Krakowie) – polski aktor estradowy i telewizyjny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z Krakowa. Z domu wyprowadził się w wieku 16 lat. Przez 12 lat tańczył i został instruktorem tańca. W młodości najczęściej pracował jako kelner. Jedna z jego szefowych namówiła go, żeby zdawał do szkoły aktorskiej. Dyplom Policealnego Studium Aktorskiego „Lart” w Krakowie obronił na piątkę. W 1995 wraz z Maciejem Stuhrem przy Studenckim Centrum Kultury „Rotunda” w Krakowie założył kabaret Po Żarcie. Kabaret działał do listopada 1999 i podczas swej aktywności estradowej otrzymał trzecią nagrodę na festiwalu PaKA 1996 i pierwszą nagrodę na PaKA 1997.

Został członkiem kabaretu Artura I. Wraz z Dominikiem Kwaśniewskim stworzył Piekielny Duet, który jest laureatem festiwali piosenki w Polsce takich jak: Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie (III miejsce oraz Nagroda Dziennikarzy) i Zamkowe Spotkania Piosenkarzy w Olsztynie (III miejsce). Występuje również w kabaracie EKG, którego jest współtwórcą i który rozpoczął swoją działalność w listopadzie 2006.

Na srebrnym ekranie pojawił się po raz pierwszy jako rezerwista Staszek, kibic Orła w 66. odcinku serialu TVP2 Na dobre i na złe (2001). Był aktorem w kabarecie w serialu Egzamin z życia (2005). Rola pacjenta Nowaka w sitcomie Polsat Daleko od noszy (2003-2009) stała się przełomową i przyniosła mu ogromną popularność.

W 2006 na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdyni odebrał główną nagrodę Błękitnego Melonika.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]