Bolesław Burkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bolesław Burkowski
Data i miejsce urodzenia 31 października 1913
Piotrowice, powiat warszawski, Cesarstwo Rosyjskie
Data śmierci 6 marca 2019
Zawód, zajęcie polityk
Narodowość polska
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Stanowisko przewodniczący Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Otwocku
Partia Zjednoczone Stronnictwo Ludowe
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Partyzancki
Odznaka „Za zasługi dla województwa warszawskiego”

Bolesław Burkowski (ur. 31 października 1913 w Piotrowicach w powiecie warszawskim, zm. 6 marca 2019[1]) – polski samorządowiec, wójt Karczewa, pierwszy w historii przewodniczący Powiatowej Rady Narodowej w Otwocku, obecnie honorowy przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego w powiecie otwockim.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie chłopskiej, był członkiem Związku Młodzieży Wiejskiej „Siew”, następnie zaś „Wici”, gdzie objął funkcję sekretarza i przewodniczącego koła. Został wiceprezesem Zarządu Powiatowego „Wici” w powiecie warszawskim. Podjął działalność w Stronnictwie Ludowym, gdzie od 1938 do 1939 sprawował funkcję przewodniczącego struktur partyjnych w Karczewie. Był członkiem zarządu powiatowego Stronnictwa Ludowego na powiat warszawski.

W czasie okupacji niemieckiej został przewodniczącym Gminnej Trójki Politycznej Batalionów Chłopskich w Karczewie. Po zakończeniu II wojny światowej objął funkcję wójta gminy Karczew, następnie zaś odbył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim (1945-1950). Podczas nauki angażował się w młodzieżowy ruch ludowy. Po utworzeniu powiatu otwockiego został wiceprzewodniczącym struktur Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Od 1958 do 1965 pełnił funkcję przewodniczącego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Otwocku. Po odejściu ze stanowiska w radach narodowych został w 1966 dyrektorem oddziału wojewódzkiego Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń w Warszawie. Swoją funkcję sprawował do 1975, później obejmując stanowisko doradcy naczelnego dyrektora PZU.

Był członkiem Otwockiego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego, pisał teksty do prasy krajowej i lokalnej. Został współautorem monografii „Zarys dziejów miasta Otwocka” oraz „Karczew”.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim, a także Złotą Odznaką „Za Zasługi dla Województwa Warszawskiego”.

W ostatnich latach życia sprawował funkcję honorowego przewodniczącego Polskiego Stronnictwa Ludowego na powiat otwocki[2]. Zmarł w wieku 105 lat.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. GROBONET 2.6 - wyszukiwarka osób pochowanych - Cmentarz parafialny w Otwocku, otwock.artlookgallery.com [dostęp 2019-10-25] (pol.).
  2. Bolesław Burkowski ukończył 105 lat!. linia.com.pl, 10 listopada 2018. [dostęp 2019-07-30].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bolesław Burkowski, [w:] Rocznik Otwocki, 1998, Otwockie Towarzystwo Naukowo-Kulturalne, Otwock 1999, s. 82-83