Bolesław Chomicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób Bolesława Chomicza na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

Bolesław Chomicz (ur. 27 maja 1878 w Jaroszówku koło Nowogródka, zm. 15 maja 1959) – polski działacz społeczny, jeden z organizatorów polskiej straży pożarnej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Do szkoły średniej uczęszczał w Grodnie, gdzie rozpoczął działalność konspiracyjną. W 1901 ukończył studia prawnicze w Kijowie. Po studiach podjął pracę w Zarządzie Ubezpieczeń Wzajemnych Budowli od Ognia w Opatowie.

W 1905, za działalność propolską stracił pracę i został skazany na dwa miesiące więzienia. Po wyjściu z więzienia pracował jako pedagog w Łodzi, pisując do Ekonomisty i Zorzy.

Od 1909 pracował w Warszawskim Towarzystwie Ubezpieczeń, które wysłało go na studia na politechnice w Akwizgranie oraz na praktykę do Paryża.

Po powrocie do Warszawy zajął się działaniami na rzecz usprawnienia służb pożarniczych. Organizował nowe jednostki Towarzystwa Ochotniczych Straży Pożarnych oraz pomagał w udoskonalaniu istniejących jednostek. Doprowadził do powstania Przeglądu Pożarniczego (grudzień 1912) i był jego redaktorem naczelnym do 1914. Współpracując z Józefem Tuliszkowskim tworzył ruch strażacki niezależny od centralistycznej organizacji rosyjskiej. W 1916 został prezesem Związku Floriańskiego[1].

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pracował nad zjednoczeniem ruchów strażackich z trzech zaborów. We wrześniu 1921 roku odbył się zjazd zjednoczeniowy, na którym powołano Główny Związek Straży Pożarnych RP. Bolesław Chomicz został pierwszym prezesem.

Po przewrocie majowym odszedł z pożarnictwa. Pracował jako adwokat. W 1928 zorganizował Komunalną Kasę Oszczędności powiatu warszawskiego.

We wrześniu 1939 został ranny w obronie Warszawy, a po wyzdrowieniu współtworzył Strażacki Ruch Oporu „Skała”.

Po II wojnie pracował nad reaktywacją Straży Pożarnych, był prezesem Zarządu Przymusowego Związku Straży Pożarnych RP. Nie zgadzając się na upolitycznienie straży, w grudniu 1947 wycofał się z działalności. W 1950 przejął kierownictwo rodzinnej firmy ogrodniczej.

Został pochowany na Powązkach (kwatera 217-1/2-10)[2].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Eugeniusz Walczak: Bolesław Chomicz – żarliwy Polak – patriota, kreator polskiego ochotniczego ruchu strażackiego (pol.). Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, 2008-07-01. [dostęp 2011-06-18].
  2. Słownik biograficzny pożarników polskich-Bolesław Chomicz (pol.). Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. [dostęp 2011-06-18].