Borzęcin (województwo zachodniopomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Borzęcin
wieś
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Powiat gryficki
Gmina Gryfice
Liczba ludności (2011) 105
Strefa numeracyjna 91
Tablice rejestracyjne ZGY
SIMC 0775712
Położenie na mapie gminy Gryfice
Mapa lokalizacyjna gminy Gryfice
Borzęcin
Borzęcin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Borzęcin
Borzęcin
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Borzęcin
Borzęcin
Położenie na mapie powiatu gryfickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu gryfickiego
Borzęcin
Borzęcin
Ziemia53°58′52″N 15°16′39″E/53,981111 15,277500

Borzęcinwieś w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, w północno-wschodniej części gminy Gryfice.

Z miejscowości Borzęcin dzieci są dowożone do Szkoły Podstawowej w Górzycy oraz do Gimnazjum nr 1 w Gryficach. We wsi nie ma świetlicy wiejskiej, a miejscowa społeczność organizuje wiele imprez kulturalno-rozrywkowych wspólnie z mieszkańcami Górzycy, w której znajduje się także remiza Ochotniczej Straży Pożarnej.

Według danych z 2011 roku Borzęcin liczył 105 mieszkańców[1].

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Najstarsza datowana wiadomość o Borzęcinie pochodzi z 1224 roku. We wsi zamieszkiwał ród von Borntin (znany jest Joachim von Borntin) - Taka też była nazwa wsi do 1945 r. Z kolei powojenne nazwy przejściowe to: Borków, Borkow.

W latach 1946–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

Układ wsi[edytuj | edytuj kod]

Wieś o typowym „zaułkowym” układzie, tj. ślepo zakończona ulicówka (Sackendorf). Południowo-wschodni kraniec wsi, dochodzący w pobliżu koryta rzeki Regi, zamknięty dwoma siedliskami ustawionymi w poprzek osi drogi. Zagrody zamknięte, czworoboczne. Po 1945 roku wieś rolników indywidualnych. Układ praktycznie bez zmian, wyburzenie budynków bramowych spowodowało, że zagrody uzyskały kształt podków otwarty od strony drogi. Chałupy szeroko frontowe usytuowane w głębi działek siedliskowych. Zagrody charakteryzują się znacznymi wymiarami. We wsi starodrzewu na początku XX wieku na płn - zachód od wsi założono cmentarz, obecnie nieczynny.

Samorząd mieszkańców[edytuj | edytuj kod]

Gmina Gryfice utworzyła jednostką pomocniczą – "Sołectwo Borzęcin", które obejmuje jedynie wieś Borzęcin. Organem uchwałodawczym sołectwa jest zebranie wiejskie, na którym mieszkańcy wybierają sołtysa. Działalność sołtysa wspomaga jest rada sołecka, która liczy od 3 do 7 osób – w zależności jak ustali wyborcze zebranie wiejskie[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wieś Borzęcin w liczbach. polskawliczbach.pl [dostęp 2019-11-20]
  2. Uchwała Nr XXIX/288/2005 Rady Miejskiej w Gryficach z dnia 30 sierpnia 2005 r. ws. statutów sołectw gminy Gryfice (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2005 r. Nr 79, poz. 1666)