Bossa Nova Combo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bossa Nova Combo
Rok założenia 1962
Rok rozwiązania 1966
Pochodzenie  Polska
Gatunek bossa nova, jazz
Powiązania Mateusz Święcicki
Skład
Alfred Banasiak
Jerzy Bartz
Jan Byrczek
Józef Gawrych
Andrzej Mazurkiewicz
Randy Sackey
Krzysztof Sadowski
Janusz Sidorenko
Liliana Urbańska
Byli członkowie
Włodzimierz Kruszyński
Adam Skorupka
Współpracownicy
Michał Urbaniak

Bossa Nova Combopolska grupa muzyczna, która powstała dla potrzeb Programu III Polskiego Radia. Z czasem rozszerzyła swoją działalność.

Utworzył ją w roku 1962 i prowadził Krzysztof Sadowski. Debiut grupy nastąpił 27 stycznia 1963 w audycji radiowej Mateusza Święcickiego, demonstrującej bossa novę. Był to w ówczesnym czasie zupełnie nowy styl muzyczny oraz taneczny.

Założyciel zespołu miał już doświadczenie muzyczne: uczył się gry na fortepianie w Średniej Szkole Muzycznej w Warszawie, a także prowadził grupę Modern Combo oraz współpracował z wieloma zespołami i muzykami jazzowymi.

W pierwszym składzie Bossa Nova Combo grali:

Włodzimierza Kruszyńskiego zastąpił później Alfred Banasiak, a Adama Skorupkę – Jan Byrczek. Do grupy dołączyli też Andrzej Mazurkiewicz, grający na trąbce i Randy Sackey, używający instrumentów perkusyjnych.

Grupa Bossa Nova Combo brała udział w licznych koncertach krajowych (Wrocław, Filharmonia Narodowa w Warszawie) i zagranicznych (Czechosłowacja, ZSRR). W 1963 wystąpiła z Michałem Urbaniakiem na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree w Warszawie.

W roku 1966 zespół zakończył swą działalność.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • solowa
    • Bossa Nova Combo (EP, Muza N-0246)
  • sesyjna

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wolański R., Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej, Warszawa 1995, Agencja Wydawnicza MOREX, ​ISBN 83-86848-05-7​, tu hasło Bossa Nova Combo, s. 22.