Brązowa Antigua

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brązowa Antigua
Antigua, Penny, Puce
Autor Robert Graves
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Język angielski
Data wydania 1936
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1958
Wydawca Iskry
Przekład Krystyna Tarnowska

Brązowa Antigua (tytuł oryginalny Antigua, Penny, Puce) – powieść satyryczno-obyczajowa brytyjskiego pisarza Roberta Gravesa z 1936 roku, wydanie polskie w 1958 (Iskry). Rywalizacja pary głównych bohaterów o tytułowy cenny znaczek pocztowy jest pretekstem do zjadliwych obserwacji i uwag dotyczących społeczeństwa i kultury oraz roli płci w życiu społecznym.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Powieść rozgrywa się w Anglii na przestrzeni okresu poprzedzającego pierwszą wojną światową do lat trzydziestych (1934), z futurologicznym epilogiem w 1949. Parą głównych bohaterów jest rodzeństwo Oliver i Jane Price, dzieci prowincjonalnego proboszcza i zbuntowanej arystokratki, które w dzieciństwie pasjonowały się filatelistyką. Po latach Jane (która przyjęła panieńskie nazwisko matki Palfrey) jest awangardową, odnoszącą sukcesy aktorką oraz reżyserką teatralną, a Oliver po studiach w Oksfordzie niezbyt udanym pisarzem. Przypadkowo Jane przypomina sobie o klaserze ze znaczkami, który według dziecięcej umowy stanowił wspólną własność, i domaga się jego podziału na dwie równe części. Okazuje się, że w kolekcji jest unikatowy, bezcenny znaczek wyemitowany dla poczty brytyjskiej kolonii Antigua, tytułowa "Brązowa Antigua", jedyny ocalały egzemplarz z emisji, gdyż reszta zatonęła w katastrofie morskiej, a ten został wysłany przez rozbitka ze statku. Rodzeństwo rozpoczyna bezkompromisową walkę o znaczek, w której obie strony posługują się podstępem, kłamstwem, manipulacjami i środkami prawnymi, wciągając w to liczne osoby z otoczenia i wywołując serię medialnych sensacji oraz skandali.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • Jane Palfrey, awangardowa reżyserka teatralna
  • Oliver Price, jej brat, pisarz
  • Edith i Edna Whitebillet, siostry-bliźniaczki, przyjaciółki Jane i Olivera z dzieciństwa, dziedziczki ogromnej fortuny przedsiębiorstwa żeglugowego
  • Henry "Emu" Palfrey, markiz Babraham, daleki kuzyn Jane, jej przyjaciel, a następnie mąż

Tło, interpretacje[edytuj | edytuj kod]

Powieść zawiera uszczypliwe obserwacje dotyczące życia społecznego i kulturalnego Anglii. Krytycznie przedstawiony jest mechanizm edukacyjny angielskich public schools z internatem, ich subkultura oraz cała formacja angielskiej klasy wyższej średniej z wykształceniem uniwersyteckim, której uosobieniem jest Oliver. Fabuła powieści może być też interpretowana jako przedstawienie walki żywiołu kobiecego z żywiołem męskim oraz kultury awangardowej z reakcją i konserwatyzmem kulturowym. Polityczne orientacje obu stron sporu nie są wyraźnie wyeksponowane, jednak pojawia wzmianka o Oliverze, że "miłość do włoskiej sztuki uczyniła z niego faszystę", czyta on też konserwatywny dziennik "The Sunday Times", zaś Jane czyta liberalnego "Observera".