Bractwo Świętego Józefa w Krzeszowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bractwo religijne św. Józefa w Krzeszowie (konfraternia) – rzymskokatolickie zrzeszenie osób świeckich, żyjących wg zasad wiary, pragnących rozwijać cześć i kult św. Józefa, a także troszczyć się o sanktuarium św. Józefa w Krzeszowie. Za zezwoleniem Biskupa legnickiego do Bractwa może zostać przyjęty każdy chrześcijanin niekatolik.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Krzeszowskie stowarzyszenie brackie zostało powołane przez opata Bernarda Rosę 19 marca 1669 r. otrzymując potrzebne zatwierdzenie przez papieża Klemensa IX. W bardzo szybkim tempie bractwo zyskało rozgłos i popularność na całym Śląsku oraz na terenie Europy, czego dowodem jest wielka liczba braci i sióstr stale zapisywanych do tej konfraterni. Jednak po pewnym czasie Bractwo przestało istnieć z bliżej nieokreślonych powodów. Biskup legnicki Tadeusz Rybak dekretem z 19 marca 1995 r. ustanowił ponownie religijną wspólnotę Bractwa św. Józefa z siedzibą w Krzeszowie którego opiekunem i rektorem został ks. inf. Władysław Bochnak.

Głównym celem bractwa założonego przez opata Bernarda Rosę było szerzenie czci Boga Wszechmogącego oraz wysławianie świętych Imion Jezusa, Maryi Dziewicy i św. Józefa, troska o szerzenie katolickiej wiary, upraszanie błogosławieństwa Bożego, jedności i pokoju dla ojczyzny oraz odmawianie specjalnego różańca ku czci św. Józefa. Obecnie do podstawowych celów Bractwa należy m.in: bronienie godności człowieka i stawanie w obronie życia ludzkiego, troska o rodziny, zwłaszcza te znajdujące się w trudnościach, wspieranie wysiłków Kościoła w formowaniu dzieci i młodzieży, przyczynianie się do znajomości społecznej nauki Kościoła. Do obowiązków każdego z członków należy m.in: noszenie wizerunku św. Józefa, modlitwa za żywych i zmarłych członków Bractwa oraz propagowanie nabożeństwa ku czci św. Józefa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Książek, Pięćdziesiąt lat w służbie ołtarza, Kamienna Góra 2004, s. 280 – 285
  • Stanisław Książek, Parafia Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze w latach 1966-2006, Kamienna Góra 2009, s. 361

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]