Breakfast Club

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Breakfast Club
Rok założenia 1979
Rok rozwiązania 1988
Pochodzenie  Stany Zjednoczone
Gatunek dance-pop
Wydawnictwo muzyczne Ze Records
MCA Records
Skład
Dan Gilroy
Ed Gilroy
Angie Smit
Gary Burke
Stephen Bray
Paul Kauk
Byli członkowie
Randy Jackson
Madonna

Breakfast Club – amerykański zespół dance-pop. Ich największym przebojem był utwór "Right On Track,"[1] który doszedł do 7 miejsca amerykańskiej listy przebojów (U.S. pop charts).

Historia zespołu[edytuj | edytuj kod]

Zespół został założony w Nowym Jorku w 1979 przez Madonnę i jej ówczesnego chłopaka Dana Gilroya[2]. Jego skład ulegał częstym zmianom. We wczesnych latach 80. tworzyli go: Madonna (perkusja), Angie Smit grająca na gitarze basowej oraz bracia Dan i Ed Gilroy, grający na gitarach. Dan również był wokalistą zespołu.

Marząca o karierze wokalnej Madonna opuściła wkrótce zespół i założyła grupę Emmy. W połowie lat 80. Breakfast Club składał się z braci Gilroy (na gitarze grał wyłącznie Ed, natomiast Dan skupił się wyłącznie na wokalu), Gary'ego Burke grającego na basie, Paula Kauka na syntetatorze i Stephena Braya na perkusji. Stephen Bray i Burke wcześniej grali w zespole Madonny Emmy.

Breakfast Club podpisał kontrakt z Ze Records które wypuściło w 1987 ich tytułowy album The Breakfast Club. Znalazł się on na amerykańskich listach przebojów Top 40 z utworem "Right On Track". W późniejszym czasie do zespołu dołączył Randy Jackson (gitara basowa) i E. Doctor Smith (perkusja).

Zespół pracował nad drugim albumem, który ostatecznie został nagrany ale nigdy go nie wydano. Ostatnim singlem Breakfast Club był cover utworu "Drive My Car" z filmu License to Drive zespołu The Beatles. Wkrótce po tym zespół rozpadł się.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

  1. 1987 - The Breakfast Club

Single[edytuj | edytuj kod]

  1. 1987 - "Kiss and Tell" (#48 U.S.)
  2. 1987 - "Never Be the Same" (#91 UK)
  3. 1987 - "Right on Track" (#7 U.S., #54 UK)
  4. 1988 - "Rico Mambo"
  5. 1988 - "Expressway to Your Heart"
  6. 1988 - "Drive My Car"

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Breakfast Club - Right On Track
  2. Madonna | PEOPLE.com, www.people.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).