Bronisław Bąk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bronisław "Bruno" Bąk
Data i miejsce urodzenia 1922
Leszno
Data i miejsce śmierci 1981
Statesboro, Georgia, Stany Zjednoczone
Zawód, zajęcie plastyk, malarz, wykładowca
Strona internetowa
Witraż w kościele św. Jana w Collegville w stanie Minnesota

Bronisław Marian Bąk ps. Bruno, Bruno Bak (ur. 1922 w Lesznie, zm. 1981 w Statesboro, Georgia, Stany Zjednoczone) – polski i amerykański artysta plastyk, malarz, wykładowca.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego matka była bibliotekarką, w 1939 został kadetem w polskiej armii. Walczył w kampanii wrześniowej, podczas której został schwytany i skierowany do przymusowej pracy w przemyśle i rolnictwie. W 1943 podjął próbę ucieczki do rodzinnego miasta, został ujęty i osadzony w obozie jenieckim Schirmeck koło Vichy we Francji. Schirmeck był obozem reedukacyjnym dla uciekinierów ze wszystkich terenów okupowanych przez III Rzeszę, opornych kierowano do oddalonego o 10 km obozu zagłady w Nazweiler-Struthof. W Schirmeck Bronisław Bąk przebywał do wyzwolenia przez wojska amerykańskie, wówczas podjął decyzję o pozostaniu na emigracji[1]. Zamieszkał w Mannheim, gdzie rozpoczął studia w tamtejszej Freie Akademie pod kierunkiem Paula Bergera-Bergnera, poznał wówczas swoją żonę Heidi (1927-2010). Na uczelni zauważono jego talent, dzięki któremu otrzymał wiele nagród i stypendia. Podczas studiów Bąk zainteresował się sztuką tworzenia witraży. W 1952 wspólnie z żoną podjęli decyzję o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych, początkowo pracował w pracowni witraży w Chicago, w 1958 został wykładowcą w College of Saint Benedict and Saint John's University w Collegeville w Minnesocie, prowadził tam zajęcia z grafiki i rysunku oraz eksperymentalne warsztaty z dwu i trójwymiarowego wzornictwa. Od 1962 przez pięć lat był wykładowcą w Dominican College w Racine, Wisconsin, w 1970 wyjechał do Francji. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych w 1973 został wykładowcą w Georgia Southern College w Statesboro, pracował tam aż do śmierci w 1981[2].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Tworzył grafiki, litografie i drzeworyty, zasłynął też jako witrażysta. Wiele jego prac zawiera tematykę sakralną m.in. Ecce Homo. Jego najsłynniejszą pracą jest własnoręcznie wykonany w 1961 witraż w kościele św. Jana w Collegville w stanie Minnesota, prace nad nim trwały trzy lata. Jego witraże znajdują się również w Temple Emmanuel w Chicago oraz katedrze episkopalnej w Kalamazoo w stanie Michigan[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]