Bronisław Jastrzębski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bronisław Jastrzębski (ur. 30 marca 1922 w Jabłonicy Polskiej, zm. 22 września 2000 w Krośnie) - proboszcz krosnieńskiej fary, Honorowy Obywatel Krosna.

Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1949, po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Pracował w parafii Tarnowiec, w Krośnie, Haczowie i od 1978 ponownie w Krośnie. Był wicedziekanem dekanatu krośnieńskiego północnego, piastował godność archiprezbitera krośnieńskiego (od 1978 roku) i honorowego kanonika Kapituły Katedralnej (od 1983 roku). Współtworzył NSZZ Solidarność i Oddziału KIK w Krośnie w 1980 r. Udzielał pomocy prześladowanym za przekonania w okresie stanu wojennego. Był inicjatorem budowy świątyń.

21 marca 1997 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Krosna[1].

W liście do arcybiskupa J. Michalika dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej w Krośnie tak o nim pisał:

Quote-alpha.png
W ciągu lat pracy wykazywał się niezwykłą aktywnością w wielu dziedzinach życia społecznego. Miał duże doświadczenie w pracy charytatywnej. W okresie stanu wojennego organizował pomoc dla osób internowanych i ich rodzin. Przy jego parafii funkcjonowała apteka leków zagranicznych. Osoby prowadzące aptekę zajmowały się nieodpłatną dystrybucją leków dla wszystkich potrzebujących. Z tego powodu ks. Jastrzębski był wielokrotnie represjonowany przez władze komunistyczne[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Honorowi Obywatele Miasta. Krosno.pl (oficjalna strona miasta Krosna).
  2. http://www.fara-krosno.pl/parafia.htm

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]