Brygada Spadochronowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
35 Brygada Spadochronowa
ilustracja
Historia
Państwo  Izrael
Nazwa wyróżniająca Flying Serpent
Organizacja
Numer 35
Rodzaj sił zbrojnych wojska lądowe
Rodzaj wojsk wojska powietrznodesantowe
Podległość 98 Dywizja Spadochronowa

35 Brygada Spadochronowa (hebr. חטיבת הצנחנים, Hativat HaTzanhanim; pol. Latający Wąż) – związek taktyczny wojsk aeromobilnych Sił Obronnych Izraela. Jest dowodzona przez Centralne Dowództwo.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Izraelscy spadochroniarze po lądowaniu na przełęczy Mitla na Synaju

Tworzenie brygady spadochronowej rozpoczęło się w 1955 od powstania jednostek powietrznodesantowych izraelskich sił specjalnych. Połączono wówczas Jednostkę 101 z 890 Batalionem komandosów, tworząc w ten sposób elitarną jednostkę spadochroniarzy. Jej pierwszym dowódcą został Ariel Szaron, który współtworzył taktykę działań i walki spadochroniarzy. Była ona mocno zbliżona do taktyki działań komandosów sił specjalnych. Spadochroniarze byli uzbrojeni w lekkie i małe pistolety maszynowe Uzi. Taktykę doskonalono podczas działań odwetowych prowadzonych na terytorium Jordanii i Egiptu.

Izraelscy spadochroniarze ładują się do helikoptera Black Hawk

Podczas kryzysu sueskiego w 1956 spadochroniarze lądowali na tyłach wojsk egipskich na przełęczy Mitla na półwyspie Synaj, zmuszając Egipcjan do odwrotu. W kolejnej śmiałej operacji zajęli lotnisko w rejonie Szarm el-Szejk. W wojnie sześciodniowej w 1967 spadochroniarze uczestniczyli w zajęciu Strefy Gazy, a następnie wspierali działania w północnej części półwyspu Synaj. Odegrali także ważną rolę w zajęciu Wschodniej Jerozolimy, przejmując kontrolę nad Wzgórzem Świątynnym i Zachodnim Murem.

Podczas wojny Jom Kipur w 1973 spadochroniarze przeprowadzili śmiałą operację we wschodniej części Syrii, zakłócając dostawy uzbrojenia z Iraku. W 1976 komandosi uczestniczyli w operacji „Entebbe”, podczas której odbito zakładników przetrzymywanych w porcie lotniczym Entebbe w Ugandzie.

W wojnie libańskiej w 1982 spadochroniarze jako pierwsi wkroczyli w głąb terytorium Libanu, torując drogę nacierającym jednostkom sił lądowych. W następnych latach uczestniczyli we wszystkich operacjach prowadzonych przeciwko Hezbollahowi. W II wojnie libańskiej w 2006 uczestniczyła ona w walkach o wioski Bint Dżubajl i Maroun al-Ras, zadając ciężkie straty Hezbollahowi[1].

Struktura[edytuj | edytuj kod]

35 Brygada Spadochronowa należy do 98 Dywizji Spadochronowej i podlega Centralnemu Dowództwo Sił Obronnych Izraela. Każdy z batalionów brygady ma nazwę jednego z jadowitych wężów[2].

Oddziały taktyczne:

 • 101 Batalion Spadochroniarzy (Petenkobry)
 • 202 Batalion Spadochroniarzy (Tzefażmije)
 • 890 Batalion Spadochroniarzy (E’faechis)

Oddziały wsparcia:

 • 5135 Batalion Sił Specjalnych (Serpent – węże)
  • Kompania Rakiet Przeciwpancernych (Najakobra egipska)
  • Kompania Inżynieryjna (Colubercolubrinae)
  • 5173 Kompania Zwiadu (Taipantajpan)
 • Kompania Łączności (Eryxeryx)

Uzbrojenie[edytuj | edytuj kod]

Żołnierze Brygady Spadochronowej są uzbrojeni w karabiny automatyczne z rodziny karabinów M16 (kaliber broni 5,56 mm) i karabiny szturmowe M4 (5,56 mm). Posiadają one możliwość podczepienia różnorodnych akcesoriów, takich jak np. celownik optyczny, celownik noktowizyjny, latarka taktyczna lub granatnik podwieszany M203 (40 mm). Dodatkowo żołnierze są uzbrojeni w różnorodne granaty ręczne (odłamkowe, dymne, ogłuszające i inne).

Uzbrojeniem strzelców wyborowych są: karabin M24 SWS (7,62 mm) i karabin Barrett M82 (12,7 mm).

Podstawowymi karabinami maszynowymi są: Negev (5,56 mm) i FN MAG (7,62 mm). Z ciężkiego uzbrojenia używane są: ciężkie karabiny maszynowe Browning M2 (12,7 mm) i granatniki Mk 19 (40 mm).

Do walki z pojazdami opancerzonymi żołnierze są uzbrojeni w granatniki przeciwpancerne RPG-7 (40 mm) M72 LAW (66 mm).

Brygada wykorzystuje transportery opancerzone M113, uniwersalne pojazdy terenowe Humvee oraz quady.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dziedzictwo Spadochroniarzy (hebr.). W: Brygada Spadochronowa [on-line]. [dostęp 2011-04-02].
 2. Struktura batalionów (hebr.). W: Brygada Spadochronowa [on-line]. [dostęp 2011-04-02].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]