Budzyń (Kraśnik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budzyń
Dzielnica Kraśnika
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Powiat POL powiat kraśnicki flag.svg kraśnicki
Miasto Kraśnik
W granicach Kraśnika 1975
Strefa numeracyjna 81
Tablice rejestracyjne LKR
Położenie na mapie Kraśnika
Mapa lokalizacyjna Kraśnika
Budzyń
Budzyń
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Budzyń
Budzyń
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Budzyń
Budzyń
Położenie na mapie powiatu kraśnickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kraśnickiego
Budzyń
Budzyń
Ziemia50°56′54″N 22°11′49″E/50,948333 22,196944
Portal Portal Polska

Budzyń (dawniej Budzyń Fabryczny) – niewielka dzielnica Kraśnika pomiędzy głównymi częściami miasta: dzielnicą Fabryczną i dzielnicą Starą (Lubelską).

Prywatne miasto szlacheckie Budzin lokowane w 1531 roku[1], położone było w drugiej połowie XVI wieku w powiecie urzędowskim w województwie lubelskim[2]. Wieś została połączona w 1975 r. wraz z Kraśnikiem Fabrycznym, Piaskami i Kraśnikiem Lubelskim w jedno miasto. Na Budzyniu jest wiele stawów rybnych, w 2006 r. nieopodal ich na rzece Wyżnicy rozpoczęto budowę zalewu w celach wypoczynkowych. Na zachodzie dzielnicy płynie rzeka Wyżnica, a jednocześnie jest granicą Kraśnika. Na Budzyniu istnieje szkoła podstawowa nr 3 im. Adama Mickiewicza oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Charakterystyczną cechą jest to, straż ma nazwę "Ochotnicza Straż Pożarna w Budzyniu", a nie "Ochotnicza Straż Pożarna w Kraśniku". W obrębie ulic Urzędowskiej i Energetycznej znajdują się największe w mieście Ogródki Działkowe. Przy ulicy Energetycznej 4 położona jest ważna Stacja elektroenergetyczna (rozdzielnia, Główny Punkt Zasilania) 110 kV/SN Kraśnik-Budzyń zasilająca cały powiat kraśnicki oraz inne tereny. Tereny zalewu mają być przyłączone do miasta w 2011 roku oraz niewielka część wsi Dąbrowa-Bór. Tam powstanie Strefa Ekonomiczna. Przez Budzyń przebiega główna arteria Kraśnika ul. Urzędowska, która jest drogą wojewódzką nr 833. Tą ulicą przebiega większość linii komunikacyjnych MPK Kraśnik i przewoźników prywatnych. Na skrzyżowaniu ulic: Urzędowskiej, Budzyńskiej i Nadstawnej jest sygnalizacja świetlna. Przez dzielnicę przebiegają ulice: Budzyńska, Chłodna, Długa, Energetyczna, Nadstawna oraz Urzędowska.

W czasach II wojny światowej działało tu getto, podobóz Lublin (KL) (Majdanek).

 Osobny artykuł: Budzyń.

Granice dzielnicy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zenon Guldon, Jacek Wijaczka, Skupiska i gminy żydowskie w Polsce do końca XVI wieku, w: Czasy Nowożytne, 21, 2008, s. 157.
  2. Województwo lubelskie w drugiej połowie XVI wieku, Warszawa 1966, mapa