Buick Envision

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Buick Envisionsamochód osobowy typu SUV klasy średniej produkowany pod amerykańską marką Buick od 2014 roku. Od 2020 roku produkowana jest druga generacja modelu.

Pierwsza generacja[edytuj | edytuj kod]

Buick Envision I
Ilustracja
Buick Envision I przed liftingiem
Producent Buick
Zaprezentowany Lipiec 2014
Okres produkcji 2016 – 2021 (USA)
od 2014 (Chiny)
Miejsce produkcji Yantai
Poprzednik Buick Rendezvous
Następca Buick Envision II
Dane techniczne
Segment SUV segmentu D
Typy nadwozia 5-drzwiowy SUV
Skrzynia biegów 6-biegowa automatyczna
7-biegowa automatyczna DCT
Napęd przedni
AWD
Długość 4667 mm
Szerokość 1804 mm
Wysokość 1659 mm
Rozstaw osi 2750 mm
Masa własna 1835 kg
Liczba miejsc 5
Dane dodatkowe
Pokrewne Chevrolet Equinox
GMC Terrain
Konkurencja Acura RDX
Lexus NX
Buick Envision I - tył
Buick Envision I po liftingu
Buick Envision I - tył po liftingu
Buick Envision I po drugim liftingu

Buick Envision I został zaprezentowany po raz pierwszy w 2014 roku.

Pierwszy od czasu wycofania w 2007 roku modelu Rendezvous średniej wielkości SUV marki Buick, zadebiutował w lipcu 2014 roku podczas Chengdu Auto Show w Chinach[1]. Envision został zbudowany na platformie General Motors, którą dzieli z innymi średniej wielkości SUV-ami koncernu - Chevroletem Equinox i GMC Terrain[2]. Samochód utrzymano w aktualnym wówczas kierunku stylistycznym dla Buicka, wyróżniając się strzelistymi reflektorami i chromowanymi ozdobnikami na atrapie chłodnicy oraz klapie bagażnika[3].

W momencie premiery pojawiały się spekulacje na temat zbudowania przez General Motors bliźniaczych wersji Buicka Envision na inne rynki, która w Europie mogłaby stać się następcą oferowanego wówczas modelu Antara[4], a w Australii - Holdena Captivy[5]. Informacje te jednak nie potwierdziły się.

Restylizacje[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2018 roku Buick przedstawił Envisiona po gruntownej modernizacji, która objęła zarówno rynek chiński, jak i północnoamerykański. Samochód zyskał przemodelowane zderzaki, inny kształt reflektorów i tylnych lamp, a także przemodelowaną atrapę chłodnicy i inne wytłoczenie klapy bagażnika[6].

Zaledwie półtora roku po ostatnim faceliftingu, chiński oddział Buicka zdecydował się ponownie zmodernizować SUV-a Envision w listopadzie 2019 roku. Zmieniono wygląd przednich lamp i montując większą atrapę chłodnicy z charakterystyczną chromowaną poprzeczką[7].

Rynek amerykański i kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2016 roku na Detroit Auto Show Buick przedstawił model Envision przeznaczony na rynek Ameryki Północnej. W porównaniu do wariantu na rynek chiński, samochód oferowany jest w nowych wariantach kolorystycznych, z innymi wzorami alufelg i oświetleniem zmodyfikowanym pod potrzeby amerykańskiego, kanadyjskiego i meksykańskiego rynku[8].

Prezentacja Buicka Envision wywołała duże kontrowersje[9][10] z powodu kraju produkcji - wbrew wcześniejszym spekulacjom, Buick nie zadecydował się ulokować produkcji Envisiona lokalnie, w Stanach Zjednoczonych, lecz zdecydował się importować samochód z chińskiej fabryki w portowym mieście Yantai. Spotkało się to z krytyką także ze strony Zjednoczonych Związków Zawodowych General Motors, którzy od września 2015 lobbowali za produkcją Buicka Envision dla rynku Ameryki Północnej lokalnie[11]. Samochód stał się w ten sposób pierwszym w historii amerykańskiej motoryzacji pojazdem oferowanym w tym kraju, który pochodzi z fabryki w Chinach. Buick Envision nie zyskał popularności w Stanach Zjednoczonych, notując niskie w porównaniu do konkurencji wyniki sprzedażowe[12].

Silniki[edytuj | edytuj kod]

  • L4 1.5l LFV
  • L4 2.0l LFG
  • L4 2.5l LCV


Druga generacja[edytuj | edytuj kod]

Buick Envision II
Ilustracja
chiński Buick Envision S
Inne nazwy Buick Envision S
Producent Buick
Zaprezentowany Maj 2020
Okres produkcji od 2020
Miejsce produkcji Yantai
Poprzednik Buick Envision I
Dane techniczne
Segment SUV segmentu D
Typy nadwozia 5-drzwiowy SUV
Skrzynia biegów 9-biegowa automatyczna
Napęd AWD
Długość 4636 mm
Szerokość 1882 mm
Wysokość 1641 mm
Rozstaw osi 2779 mm
Masa własna 1672-1784 mm
Liczba miejsc 5
Dane dodatkowe
Pokrewne Cadillac XT4
Konkurencja Acura RDX
Lincoln Corsair
chiński Buick Envision S - tył

Buick Envision II został zaprezentowany po raz pierwszy w 2020 roku.

W marcu 2020 roku w internecie pojawiły się pierwsze nieoficjalne fotografie dokumentujące nowego, średniej wielkości SUV-a mającego poszerzyć chińskie portfolio marki Buick[13]. Pierwsze oficjalne zdjęcia przedstawiono jednak wobec wariantu przeznaczonego na rynek Ameryki Północnej, prezentując ją 29 maja 2020 roku. Druga generacja Envision przeszła obszerne modyfikacje w stosunku do poprzednika[14], powstając na nowej platformie koncernu General Motors.

Samochód zyskał szersze nadwozie z niżej poprowadzoną linią dachu, a także wyżej umieszczoną linię szyb bez trzeciego okienka w słupku C. Pojawił się większy przedni wlot powietrza i węższe, bardziej podłużne reflektory[15]. Podobny motyw stylistyczny zastosowano z tyłu nadwozia, gdzie Buick Envision II upodobnił się szczególnie do mniejszego modelu Encore GX.

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Produkcja drugiej generacji Buicka Envision odbywa się podobnie jak dotychczas wyłącznie w Chinach, skąd model jest dostarczany zarówno na rynek lokalny, jak i północnoamerykański. Produkcja rozpoczęła się w Chinach pod nazwą Buick Envision S jesienią 2020, za to eksport z myślą o Ameryce Północnej - w pierwszych miesiącach 2021 roku[16].

Silnik[edytuj | edytuj kod]

  • L4 2.0l 254 KM


Przypisy[edytuj | edytuj kod]