Bujar Kapexhiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bujar Kapexhiu
Data i miejsce urodzenia 22 marca 1944
Tirana
Zawód reżyser
aktor
scenarzysta
Współmałżonek Veda Kapexhiu
Lata aktywności 1968 - 1989
Odznaczenia
Artist i Merituar

Bujar Kapexhiu - (ur. 22 marca 1944 w Tiranie) - albański reżyser, aktor, scenarzysta filmowy i karykaturzysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia w szkole aktorskiej, działającej przy Teatrze Narodowym w Tiranie. Był także jednym z pierwszych absolwentów organizowanych w Albanii kursów dla reżyserów filmowych. W 1968 rozpoczął pracę reżysera w Teatrze Estradowym w Tiranie, a równocześnie prowadził zajęcia ze sztuki aktorskiej w Instytucie Sztuk w Tiranie. Pracując w Teatrze Estradowym pisał dla tej sceny skecze i kuplety. Był też autorem karykatur, zamieszanych w satyrycznym tygodniku Hosteni.

W 1973 wystąpił na XI Festiwalu Piosenki Albańskiej, w podwójnej roli - konferansjera i scenarzysty. Władze partyjne uznały jego teksty za zbyt liberalne i modernistyczne. W ramach represji został wyrzucony z teatru i przez dwa lata pracował jako zwykły robotnik w fabryce. W 1975 doczekał się rehabilitacji i trafił do Studia Filmowego Nowa Albania (alb. Kinostudio Shqipëria e Re), gdzie razem z malarzem Vlashem Droboniku zajął się tworzeniem od zera sekcji filmów animowanych. Do roku 1985 zrealizował 20 filmów animowanych.

W początkach lat 90. XX w. zaangażował się w działalność opozycji demokratycznej, na łamach prasy opublikował kilkadziesiąt karykatur politycznych. Przez dwa lata pełnił funkcję rektora Akademii Sztuk Pięknych w Tiranie. Z czasem zrezygnował z pracy naukowej i poświęcił się pracy w prywatnej firmie Art-vizual.

Wielokrotnie nagradzany za filmy animowane, doczekał się także wyróżnienia na III Festiwalu Filmu Bałkańskiego w Stambule za obraz Zhgarravinat. Przez władze Albanii został uhonorowany tytułem Zasłużonego Artysty (alb. Artist i Merituar).

W życiu prywatnym żonaty (żona Veda), ma dwoje dzieci.

Filmy wyreżyserowane[edytuj | edytuj kod]

Filmy animowane[edytuj | edytuj kod]

Filmy fabularne[edytuj | edytuj kod]

Role aktorskie[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]