Bukówiec Górny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bukówiec Górny
wieś
Ilustracja
Rzeźby ludowe w centrum wsi
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Powiat leszczyński
Gmina Włoszakowice
Liczba ludności (2008) 1645
Strefa numeracyjna 65
Kod pocztowy 64-140[1]
Tablice rejestracyjne PLE
SIMC 0377638
Położenie na mapie gminy Włoszakowice
Mapa lokalizacyjna gminy Włoszakowice
Bukówiec Górny
Bukówiec Górny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bukówiec Górny
Bukówiec Górny
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Bukówiec Górny
Bukówiec Górny
Położenie na mapie powiatu leszczyńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu leszczyńskiego
Bukówiec Górny
Bukówiec Górny
Ziemia51°56′43″N 16°24′43″E/51,945278 16,411944
Strona internetowa

Bukówiec Górny – duża wieś w Polsce, położona w województwie wielkopolskim, w powiecie leszczyńskim, w gminie Włoszakowice[2][3], w południowo-zachodniej Wielkopolsce z doskonale zachowanym, wciąż żywym folklorem.

W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa leszczyńskiego.

Integralne części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi Bukówiec Górny[2][3]
SIMC Nazwa Rodzaj
0377644 Janówko część wsi
1007300 Mały Koniec część wsi
1007317 Wielki Koniec część wsi

Krótka historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1210 roku, wiadome jest jednak, że osada istniała tu już wiele lat wcześniej. Historię wsi spisaną przez Stanisława Malepszaka wydano w obszernej monografii "Bukówiec Górny na tle dziejów krainy przemęckiej" (Leszno 1993). Zachowane od końca XVI wieku księgi parafialne wskazują na wielowiekowe tradycje chłopskich rodów. Bukówiec Górny znany był z patriotyzmu. Przez cały okres zaboru pruskiego nie zdarzył się ani jeden przypadek osadnictwa niemieckiego, mieszkańcy wsi wzięli też liczny udział w powstaniu wielkopolskim.

Brama parafialnego kościoła katolickiego w Bukówcu Górnym

Organizacje społeczne i artystyczne[edytuj | edytuj kod]

Pewna hermetyczność społeczności bukówieckiej w okresie zaboru miała duży wpływ na zachowanie się starych zwyczajów, obrzędów, strojów, tańca i śpiewu oraz tradycyjnego muzykowania na dudach i skrzypcach podwiązanych. W okresie międzywojennym w Bukówcu działało 14 organizacji społecznych i zespołów artystycznych. Obecnie działają tu: Zespół Regionalny, Kapela Dudziarska "Manugi", Zespół Śpiewaczy przy Klubie Złotej Jesieni, Zespół Śpiewaczy przy Kole Gospodyń Wiejskich, kabaret "Dziura" (propagujący gwarę wielkopolską) oraz zespoły szkolne: Szkolny Zespół Regionalny, Zespół Gimnastyki Akrobatycznej "Sokolik" i Zespół Muzyczno-Teatralny. Bukówieckie organizacje (Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", Ochotnicza Straż Pożarna, Kółko Rolnicze) oraz Urząd Gminy i GOK Włoszakowice przygotowują co roku liczne imprezy, najbardziej znane to: Ogólnopolski Bieg "Sokoła", Konkurs w Powożeniu Zaprzęgami im. J. Lipowego, Konkurs Kapel Dudziarskich im. Braci Ratajczaków, Międzywojewódzki Sejmik Teatrów Wiejskich, Dożynki Wiejskie, Jarmark Rolniczy połączony z Powiatową Wystawą Koni Hodowlanych.

W Bukówcu, w 1920 roku, urodziła się Marianna Dudek-Maćkowiak, polska pisarka i poetka ludowa, muzyk ludowy oraz działaczka społeczna.

Gwara w Bukówcu[edytuj | edytuj kod]

Miejscowa Szkoła organizuje ponadto Konkurs "Mówimy Gwarą". W Bukówcu wciąż żywe są, rzadko gdzie indziej zachowane, zwyczaje i obrzędy: "chodzynie z nowym lotkiem", "lotanie z klekotami", "gwiozdory i gwiozdki". Tu wciąż można zjeść żytni chleb wypieczony w domowym chlebowym piecu i powidła smażone w "koprowych" kotłach. Będąc w Bukówcu warto zobaczyć Izbę Regionalną (chałupę z XIX wieku z autentycznym wyposażeniem) oraz pracownię ludowego rzeźbiarza Jerzego Sowijaka (autora m.in. licznych monumentalnych drewnianych rzeźb o tematyce obyczajowej i sakralnej).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 106 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22].
  2. a b Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  3. a b GUS. Rejestr TERYT