Bukit Timah Nature Reserve

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bukit Timah Nature Reserve
Ilustracja
Schody na szczyt Bukit Timah
Państwo  Singapur
Położenie Bukit Timah
Data utworzenia 1883
Powierzchnia 1,64 km²
Dyrekcja National Parks Board
Położenie na mapie Singapuru
Mapa lokalizacyjna Singapuru
Bukit Timah Nature Reserve
Bukit Timah Nature Reserve
Ziemia1°21′10″N 103°46′42″E/1,352778 103,778333
Strona internetowa
Fragment lasu w rezerwacie
Makak jawajski na terenie rezerwatu

Bukit Timah Nature Reserverezerwat przyrody w Singapurze, w dzielnicy Bukit Timah i na terenie wzgórza o tej samej nazwie. Powstał w 1883 roku i zajmuje powierzchnię 164 ha. Obejmuje ochroną największy w Singapurze zachowany pierwotny las deszczowy.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia rezerwatu wynosi 1,64 km². Leży on na wzgórzu Bukit Timah o wysokości około 163 m.n.p.m.[1], między Dairy Farm Road od północy, Bukit Timah Expressway od wschodu, Pan Island Expressway od południa i Bukit Timah Upper Road od zachodu. Wejście do parku zlokalizowane jest w jego południowo-zachodniej części, od strony Hindhede Nature Park[2], w pobliżu Beauty World Center, gdzie znajduje się przystanek komunikacji miejskiej i skąd prowadzi wprost do parku kładka piesza[1][2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat ten został utworzony w 1883 roku, jako jeden z pierwszych w Singapurze i jako jedyny nie służył leśnictwu. W 1951 roku przeszedł pod zarząd NParks[1]. W 2004 roku obszar ten wszedł w skład Important Bird Area o nazwie Central Forest[3]. W 2005 roku został objęty ochroną przez ustawę Parks & Trees Act. 18 października 2011 roku wcielony został do sieci Heritage Parks Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej[2].

Bioróżnorodność[edytuj | edytuj kod]

Występujące w tym rezerwacie gatunki stanowią 40% gatunków fauny i flory Singapuru[2]. Na obszarze Bukit Timah NR oraz pobliskiego Central Catchment Nature Reserve stwierdzono ponad 840 gatunków roślin okrytonasiennych i ponad 500 gatunków zwierząt, a wciąż znajdywane są nowe, w tym także nowe dla nauki[1].

Flora[edytuj | edytuj kod]

Teren rezerwatu pokrywa największy w Singapurze zachowany pierwotny las tropikalny. Klasyfikowany jest on jako nadbrzeżny dwuskrzydłowcowy las wzgórzowy (ang. coastal hill dipterocarp forest) i zdominowany przez przedstawicieli dwuskrzydłowatych, których rośnie tu 18 gatunków. Do pospolitszych należą Dipterocarpus caudatus penangianus i Shorea curtisi. Ponadto spotkać tu można takie rośliny jak Licuala ferruginea, Gneteum gnemon, cierniste ratany, figowce, Agrostistachys longifolia[4], Tacca sp. i różne storczykowate[1]. Paprocie reprezentowane są przez 80 gatunków, stanowiących 80% wszystkich występujących w Singapurze[4].

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Spośród zamieszkujących rezerwat stawonogów wymienić można słodkowodnego kraba Johora singaporensis, mrówki Camponotus gigas, prządkę prządkę olbrzymią czy tygrzyka Argiope mangal. Występujące tu gady to m.in.: pyton siatkowy, Chrysopelea paradis i Eutropis multifasciata. Do awifauny terenu należą m.in.: pstrogłów krasnoczapkowy (Psilopogon rafflesii), miedzianka szmaragdowa (Chalcophaps indica), dziwogon rajski (Dicrurus paradiseus) i turkuśnik indyjski (Irena puella). Ssaki reprezentują lotokot malajski, łuskowiec jawajski, wiewiórkowate Hylopetes spadiceus, Callosciurus notatus i Sundasciurus tenuis. Pospolicie występują tu makaki krabożerne[4].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Do dyspozycji turystów są w parku szlaki piesze o różnym stopniu trudności. Wokół parku, poza jego granicami, wiedzie górski szlak rowerowy. W jego pobliżu znajduje się również ścianka wspinaczkowa[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Bukit Timah Nature Reserve. W: Wild Singapore [on-line]. [dostęp 2015-10-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-02)].
  2. a b c d e Bukit Timah Nature Reserve. National Parks, Singapore Government. [dostęp 2015-10-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-07)].
  3. Central Forest. W: Important Bird Arteas factsheet [on-line]. BirdLife International. [dostęp 2015-10-03].
  4. a b c A Guide to Bukit Timah Nature Reserve Trail. National Parks, Singapore Government. [dostęp 2015-10-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-03)].