Bukowiński Wierch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bukowiński Wierch
Ilustracja
Państwo  Polska
Pasmo Beskid Orawsko-Podhalański, Karpaty
Wysokość 940 m n.p.m.
Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa lokalizacyjna Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Bukowiński Wierch
Bukowiński Wierch
49°31′24″N 19°49′55″E/49,523333 19,831944

Bukowiński Wierch (940 m) – szczyt w Beskidzie Orawsko-Podhalańskim. Jest to drugi co do wysokości szczyt tego pasma. Wznosi się nad miejscowościami Bukowina-Osiedle, Harkabuz i Podszkle. Porośnięty jest lasem, ale część dolnych stoków jest bezleśna, zajęta przez pola uprawne tych miejscowości. W lesie liczne polany. Od strony wschodniej pola uprawne miejscowości Bukowina-Osiedle podchodzą aż na rozległy i płaski szczyt Bukowińskiego Wierchu, który również jest bezleśny[1]. Znajduje się na nim maszt przekaźnika telekomunikacyjnego, dzięki któremu szczyt ten jest rozpoznawalny z daleka. Dzięki swojej bezleśności szczyt Bukowińskiego Wierchu jest dobrym punktem widokowym. Widokowa jest również przełęcz między Bukowińskim Wierchem a Żeleźnicą. Prowadzi nią asfaltowa droga[2].

Znany krajoznawca Kazimierz Ignacy Sosnowski nazywał Bukowiński Wierch „pępkiem świata”. Nie prowadzi przez niego żaden znakowany szlak turystyczny, łatwo jednak można wyjść na niego polnymi drogami, najłatwiej z okolic przełęczy między nim a Żeleźnicą w miejscowości Bukowina-Osiedle[2].

Bukowiński Wierch znajduje się w zlewisku Morza Czarnego. Spływające z niego wody zasilają Bukowiński Strumyk, Orawkę i jej dopływ – Potok Jędrosz[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2014-04-01].
  2. a b Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006. ISBN 83-89188-59-7.
Panorama widokowa od wschodniej strony na grzbiet Bukowińskiego Wierchu
Panorama widokowa od wschodniej strony na grzbiet Bukowińskiego Wierchu