Bukownica (powiat ostrzeszowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bukownica
Kościół Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Bukownicy
Kościół Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Bukownicy
Państwo  Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat ostrzeszowski
Gmina Grabów nad Prosną
Liczba ludności 950
Strefa numeracyjna (+48) 62
Kod pocztowy 63-520
Tablice rejestracyjne POT
SIMC 0198634
Położenie na mapie gminy Grabów nad Prosną
Mapa lokalizacyjna gminy Grabów nad Prosną
Bukownica
Bukownica
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bukownica
Bukownica
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Bukownica
Bukownica
Położenie na mapie powiatu ostrzeszowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu ostrzeszowskiego
Bukownica
Bukownica
51°28′08″N 18°02′57″E/51,468889 18,049167

Bukownicawieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Grabów nad Prosną.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa wywodzi się od polskiej nazwy drzewa Buk.

W księdze łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego) spisanej za czasów biskupa Henryka z Wierzbna w latach 1295–1305 miejscowość wymieniona jest w zlatynizownej formie villa Bucownitz Marschalconis[1][2].

Do 1939 roku nosiła niemiecką nazwę Buchen, a do 1943 Buchenitz.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o pochodzą z 1294 roku. Wielkopolski Kodeks Dyplomatyczny podaje, że właśnie tego roku w Uniejowie, arcybiskup gnieźnieński Jakub Świnka przekazał wieś Trzebisławowi, synowi Wiesława. W 1294 roku Bukownica otrzymała świeckie prawa wiejskie, a w XVIII wieku była niewielkim ośrodkiem płóciennictwa chałupniczego. Murowany kościół pochodzi z 1721 roku. Odbudowany w 1776 po pożarze, a w 1863 otrzymał neogotyckie wieże. Mieszkańcy Bukownicy brali czynny udział w powstaniu Wielkopolskim, a w czasie II wojny światowej działał tu pluton Armii Krajowej. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa kaliskiego. Za panowania królów była miejscowością królewską, czyli oddawała pieniądze z pańszczyzny królowi a nie szlachcicowi.

Bukownica to jedna z najlepiej prosperujących miejscowości w regionie gminy Grabów. Miejscowość ta posiada dwa zespoły sportowe: Towarzystwo Gimnastyczne Sokół oraz LZS Bukownica, w skład której wchodzi zespół piłkarski oraz drużyna lekkoatletyczna, którego członkiem jest wielokrotny mistrz Polski weteranów Marian Świtoń. Co roku od 15 lat w Bukownicy organizowany jest Ogólnopolski Bieg Sokoła, który zyskał już swoja markę jako świetnie zorganizowany. W roku 2006 zyskał miano Międzynarodowego ponieważ wystartowało w nim dwóch zawodników z Białorusi i Kenii. Jedyna wioska w okolicy, która stawiała opór niemieckiej rzeszy aż do rozstrzelania w 1942 roku kilku mieszkańców (nie można dokładnie określić liczby) tej miejscowości za przeciwstawianiu się okupantowi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis online
  2. H. Markgraf, J. W. Schulte, "Codex Diplomaticus Silesiae T.14 Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis", Breslau 1889