Bulwar Politechniki Wrocławskiej we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
bulwar Politechniki Wrocławskiej
Plac Grunwaldzki
Państwo  Polska
Miejscowość Wrocław
Długość 400 m
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa lokalizacyjna Wrocławia
bulwar Politechniki Wrocławskiej
bulwar Politechniki Wrocławskiej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
bulwar Politechniki Wrocławskiej
bulwar Politechniki Wrocławskiej
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
bulwar Politechniki Wrocławskiej
bulwar Politechniki Wrocławskiej
Ziemia51°06′23,2″N 17°03′35,1″E/51,106436 17,059743

Bulwar Politechniki Wrocławskiejbulwar położony we Wrocławiu w obrębie osiedla Plac Grunwaldzki, nad największą z wrocławskich rzekOdrą, w górnym jej odcinku ramienia głównego oraz Przekopem Szczytnickim, w rejonie Wybrzeża Stanisława Wyspiańskiego. Całkowita długość obiektu wynosi około 400 m[1][2][3]. Jego początek znajduje się w pobliżu stacji kolejki linowejPolinka – a koniec przy Jazie Szczytniki[a][2].

Budowa nowego bulwaru na terenie zajmowanym przez Politechnikę Wrocławską, pomiędzy brzegiem rzeki a budynkiem H-14 (w którym siedzibę ma Studencka Sekcja Wioślarska Politechniki Wrocławskiej) trwała od sierpnia 2015 r.[1][2][3], a uroczyste otwarcie miało miejsce 28 maja 2016 r. Uroczystość ta powiązana została z rozpoczęciem regat Odra River Cup 2016[1][2]. Przecięcia wstęgi dokonali prof. Tadeusz Więckowski, rektor, za którego kadencji rozpoczęła się przebudowa nabrzeża, i prof. Cezary Madryas, wówczas rektor-elekt[2].

W ramach inwestycji powstały między innymi deptak, miniplaża, boisko do koszykówki, pomosty, nowa przystań i inne elementy architektury[1][2][3]. Swoje miejsce znalazły na bulwarze także nowi krasnale wrocławscy – wioślarze. Figurka przedstawia ósemkę męską w łodzi sterowanej przez kobietę[2].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacja podana w źródłach i tu zapodana, iż bulwar kończy się przy Jazie Szczytniki, jest informacją nieścisłą, co wynika prawdopodobnie z błędnej, potocznej interpretacji nomenklatury hydrotechnicznej. W rzeczywistości bulwar ten kończy się przy Śluzie Szczytniki (położonej w korycie Przekopu Szczytnickiego pomiędzy Wyspą Szczytnicką, a terenem osiedla Plac Grunwaldzki), która jest jednym z podstawowych elementów Stopnia Wodnego Szczytniki, a przywołany tu Jaz Szczytniki – drugi z elementów tego stopnia – znajduje w innym miejscu (tj. w korycie Starej Odry przepływającej między Wyspą Szczytnicką a Wielką Wyspą).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]