Buszra al-Asad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Buszra al-Asad
بشرى الأسد
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1960
Kair
Zawód, zajęcie farmaceuta
Narodowość syryjska
Alma Mater Uniwersytet Damasceński
Rodzice Hafiz al-Asad, Anisa Machluf
Małżeństwo Asif Szaukat
Krewni i powinowaci Baszszar al-Asad
Buszra (stoi pierwsza z prawej) z rodzicami Hafizem al-Asadem i Anisą Machluf i braćmi

Buszra al-Asad (ur. 1960 w Kairze) – córka prezydenta Syrii Hafiza al-Asada. Formalnie nie pełniła żadnych stanowisk państwowych, posiadała jednak znaczne nieformalne wpływy polityczne, zwłaszcza po objęciu stanowiska prezydenta przez swojego młodszego brata Baszszara.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Buszra al-Asad była drugim dzieckiem Hafiza al-Asada i jego żony Anisy Machluf; jej starsza siostra, również nosząca imię Buszra, zmarła jako roczne dziecko, jeszcze przed jej urodzeniem[1]. Przyszła na świat w Kairze, gdzie jej ojciec służył w siłach powietrznych Zjednoczonej Republiki Arabskiej. W 1961 państwo to, powstałe po zawarciu unii przez Egipt i Syrię, rozpadło się, a al-Asad, działający w nielegalnym Komitecie Wojskowym partii Baas, został aresztowany. Jego żonę i córkę przewiózł do Syrii jego przyjaciel Mustafa Talas[2]. Po Buszrze na świat przyszło jeszcze czterech synów al-Asadów: Basil, Madżid, Baszszar i Mahir[3].

Ukończyła studia w zakresie farmacji na Uniwersytecie Damasceńskim[4] w 1982[3]. Chociaż podobnie jak matka bardzo rzadko pojawiała się publicznie, była bardzo bliska ojcu i miała wpływ na jego decyzje polityczne. Miała m.in. z powodzeniem przekonywać go, by nie aresztował swojego brata Rifata, który w 1984 usiłował przeprowadzić przeciwko niemu zamach stanu[3].

W 1995 poślubiła Asifa Szaukata, oficera Gwardii Republikańskiej[5]. Jej rodzina sprzeciwiała się temu związkowi, gdyż Szaukat był rozwodnikiem, ojcem pięciorga dzieci, a także był o dziesięć lat starszy od Buszry[3]. Ostatecznie Hafiz al-Asad zaakceptował ten związek, co pozwoliło Szaukatowi szybko awansować w syryjskim Wywiadzie Wojskowym[3]. Buszra al-Asad i jej mąż byli uważani za najbardziej wpływowe osoby w rodzinie al-Asadów, nazywano ich nawet „parą królewską”[5]. W 2005 dzięki protekcji Buszry Szaukat stanął na czele Wywiadu Wojskowego[6]. Wielu autorów podkreślało wpływ starszej siostry na działalność Baszszara al-Asada, sprawującego od 2000 urząd prezydenta Syrii[5][3], czy nawet sugerowało, że gdyby nie była kobietą, mogłaby sama objąć władzę po zmarłym ojcu[5][7]. Według niektórych źródeł Buszra al-Asad była również szczególnie zaangażowana w rozwój syryjskiego przemysłu farmaceutycznego[3].

Kilka tygodni po śmierci męża, który zginął w lipcu 2012 w zamachu bombowym, Buszra al-Asad opuściła ogarniętą wojną domową Syrię i emigrowała do Dubaju[8][9]. W 2014 znalazła się na liście osób związanych z rządem syryjskim objętych sankcjami Unii Europejskiej[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Seale P.: Asad of Syria. The Struggle for the Middle East. Berkeley-Los Angeles: University of California Press, 1989, s. 68–69. ISBN 0-520-06667-7.
  2. Seale P.: Asad of Syria. The Struggle for the Middle East. Berkeley-Los Angeles: University of California Press, 1989, s. 69. ISBN 0-520-06667-7.
  3. a b c d e f g Dossier: Bushra Assad.
  4. Seale P.: Asad of Syria. The Struggle for the Middle East. Berkeley-Los Angeles: University of California Press, 1989, s. 344. ISBN 0-520-06667-7.
  5. a b c d Bar S: Bashar’s Syria: the Regime and its Strategic Worldview (ang.). herzliyaconference.org, 2006. s. 379. [dostęp 2014-08-29].
  6. Fyderek Ł.: Pretorianie i technokraci w reżimie politycznym Syrii. Kraków: Księgarnia Akademicka, 2011, s. 108. ISBN 978-83-7638-111-4.
  7. Lesch D.: Syria. The Fall of the House of Assad. New Haven & London: Yale University Press, 2012, s. 16.
  8. Assad’s mother fled Syria, US ambassador confirms.
  9. Assad’s sister defects amid ‘disputes’ between ruling Alawites: source.
  10. The General Court confirms the entry of Ms Bushra al-Assad, sister of the Syrian President Bashar al-Assad, on the list of persons subject to restrictive measures taken against Syria.