Butler Institute of American Art

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Butler Institute of American Art
Ilustracja
Budynek główny muzeum
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Ohio
Miejscowość Youngstown
Adres The Butler Institute of American Art
The Beecher Center
524 Wick Avenue

Youngstown, Ohio 44502

Data założenia 1919
Dyrektor Louis A. Zona
Położenie na mapie Ohio
Mapa lokalizacyjna Ohio
Butler Institute of American Art
Butler Institute of American Art
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Butler Institute of American Art
Butler Institute of American Art
Ziemia41°06′19,30″N 80°38′43,65″W/41,105361 -80,645458
Strona internetowa

Butler Institute of American Art – muzeum sztuk pięknych położone w Youngstown (stan Ohio, USA) przy 524 Wick Avenue. Muzeum, znane na świecie jako „muzeum Ameryki”, jest pierwszym muzeum poświęconym sztuce amerykańskiej. Budynek główny z 1919 znajduje się na liście National Register of Historic Places. Misją muzeum jest gromadzenie wszelkiego rodzaju dzieł sztuki stworzonych przez Amerykanów. W jego zbiorach znajduje się obecnie ponad 20 000 eksponatów[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomysłodawcą muzeum był Joseph G. Butler Jr., przemysłowiec z Youngstown, jeden z pierwszych kolekcjonerów sztuki koncentrujących się wyłącznie na sztuce amerykańskiej. W 1917 zlecił on spółce architektonicznej McKim, Mead and White zaprojektowanie muzeum dla umieszczenia w nim swojej kolekcji. Budynek został zbudowany w stylu włoskiego renesansu z białego marmuru, pochodzącego ze stanu Georgia, i otwarty dla publiczności w październiku 1919. Na przestrzeni swych dziejów przeszedł on kilka zmian. W 1931 do północnej i południowej strony pierwotnego budynku dobudowano dwa skrzydła, a w 1967 na piętrze utworzono galerie. Dobudowanie w 1987 West Wing, w którym umieszczono galerie Court Beecher oraz atrium, umożliwiło większy udział publiczności w programie oferowanym przez muzeum (wystawy objazdowe, koncerty, odczyty, spotkania społeczności i imprezy prywatne). W 1991 w pobliskim hrabstwie Columbiana, około 40 km na południe od Youngstown, otwarto filię Salem, w której wystawione są dzieła z kolekcji stałej muzeum, prace artystów miejscowych oraz czołowych artystów amerykańskich. Filia Salem jest finansowana przez Salem Community Foundation[2].

Najbardziej znaczące zmiany dokonane w XXI w. to oddanie do użytku budynku Beecher Center, zbudowanego w roku 2000, przeznaczonego do przechowywania zbiorów sztuki cyfrowej i elektronicznej, oraz budynku Andrews Pavilion, otwartego w roku 2002, mieszczącego muzealną kawiarnię, sklep z pamiątkami i atrium z kolekcją rzeźb[1]. W 2005 muzeum zakupiło sąsiednią nieruchomość – budynek byłego kościoła First Christian Church, co umożliwiło dalsze rozszerzenie działalności[2].

Budynek główny muzeum został w 1974 wpisany na listę Miejsc Historycznych USA (poz. #74001567)[3].

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Kolekcja muzeum obejmuje dzieła sztuki z okresu czterech stuleci i ułożona jest w porządku chronologicznym, przez co ilustruje historię Ameryki.

Malarstwo amerykańskie XIX w.[edytuj | edytuj kod]

Jedną z najcenniejszych pozycji w zbiorach muzeum jest obraz Snap the Whip[a], namalowany w kilku wersjach w 1872 przez jednego z czołowych artystów amerykańskich, Winslowa Homera; należy do najbardziej kontrowersyjnych i zarazem najczęściej reprodukowanych prac tego artysty[4]. Obraz, przedstawiający grupę dzieci bawiących się przed budynkiem małej szkoły, stał się amerykańskim odpowiednikiem Mony Lisy[5]. Kolejne arcydzieła XIX-wiecznej sztuki amerykańskiej w zbiorach muzeum to obrazy:

Przydrożne spotkanie Alberta Pinkhama Rydera, namalowany w latach 80. XIX w., przedstawiający jeźdźca, który zatrzymał się na polance, aby porozmawiać z kobietą prowadzącą małe dziecko[6],
Po polowaniu Williama Michaela Harnetta,
– dwa okazałe portrety pędzla amerykańskiego realisty Thomasa Eakinsa[5].

Hudson River School[edytuj | edytuj kod]

Dzieła artystów należących do Hudson River School reprezentowane są przez prace Setha Eastmana, Thomasa Cole'a, Ashera Browna Duranda i Thomasa Doughty[5].

Marina[edytuj | edytuj kod]

Dział pejzaży morskich zawiera obrazy pędzla takich artystów jak: Fitz Hugh Lane, Martin Johnson Heade, Edward Moran, John Marin i Arthur Dove[5].

Impresjonizm amerykański[edytuj | edytuj kod]

Ozdobą kolekcji amerykańskiego impresjonizmu jest obraz Roberta Vonnoh Na flandryjskim polu, gdzie śpią żołnierze i rosną maki[7]. Inni artyści reprezentowani w tym dziale to: Edward Henry Potthast, Theodore Robinson, John Singer Sargent, Mary Cassatt, Gari Melchers[5] i Frank Weston Benson (obraz Czerwień i złoto z 1915, będący przykładem portretu impresjonistycznego[8].

American Western collection[edytuj | edytuj kod]

W Kolekcji Amerykańskiego Zachodu eksponowane są prace artystów tworzących pod koniec XIX i w XX w. Podstawę kolekcji stanowią, przedstawiające życie Indian Hopi, zmysłowe obrazy pędzla Elbridge'a Ayera Burbanka oraz imponujący Szlak od Oregon Alberta Bierstadta. Inni artyści, których prace zgromadzone są w tym dziale, to: George Luks (obraz Cafe Francis), Robert Henri, Maurice Brazil Prendergast, Charles Sheeler, Georgia O’Keeffe, Edward Hopper (obraz Miasto węglowe w Pensylwanii), Charles Ephraim Burchfield (obraz Wrześniowy wiatr i deszcz), Robert Rauschenberg, Chuck Close i George Segal[5].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Tytuł nieprzetłumaczalny; oznacza rodzaj zabawy dziecięcej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b The Butler Institute of American Art: About The Butler (ang.). [dostęp 2012-09-28].
  2. a b The Butler Institute of American Art: The Butler Institute of American Art (ang.). [dostęp 2012-10-03].
  3. National Register of Historic Places: OHIO – Mahoning County (ang.). [dostęp 2012-09-28].
  4. The Butler Institute of American Art: WINSLOW HOMER 1836–1910. Snap the Whip 1872 (ang.). [dostęp 2012-09-28].
  5. a b c d e f The Butler Institute of American Art: Permanent Collection (ang.). [dostęp 2012-09-28].
  6. The Butler Institute of American Art: ALBERT PINKHAM RYDER 1847–1917. Roadside Meeting (ang.). [dostęp 2012-09-28].
  7. William H. Gerdts w: The Butler Institute of American Art: FRANK WESTON BENSON 1862–1951 (ang.). [dostęp 2012-10-04].
  8. Bruce W. Chambers w: The Butler Institute of American Art: FRANK WESTON BENSON 1862–1951 (ang.). [dostęp 2012-09-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Butler Institute of American Art: strona oficjalna (ang.). www.butlerart.com. [dostęp 2012-09-28].