Byliśmy żołnierzami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Byliśmy żołnierzami
We Were Soldiers
Gatunek dramat wojenny
Data premiery Stany Zjednoczone 1 marca 2002
Polska 12 lipca 2002
Kraj produkcji USA
Język angielski, wietnamski, francuski
Czas trwania 140 min
Reżyseria Randall Wallace
Scenariusz Randall Wallace
Główne role Mel Gibson, Madeleine Stowe, Greg Kinnear, Sam Elliott
Muzyka Nick Glennie-Smith
Zdjęcia Dean Semler
Scenografia Thomas E. Sanders
Kostiumy Michael T. Boyd
Montaż William Hoy
Wytwórnia Icon Entertainment International
Motion Picture Production GmbH & Co. Erste KG
Wheelhouse Entertainment
Dystrybucja Paramount Pictures

Byliśmy żołnierzami (ang. We Were Soldiers) – amerykański film wojenny z 2002 roku, pokazujący pierwszą większą bitwę stoczoną przez Amerykanów podczas wojny wietnamskiej w dolinie Ia Đrăng w 1965 r. Scenariusz powstał na podstawie książki Were Soldiers Once... And Young autorstwa podpułkownika Harolda Moore'a, będącego wtedy dowódcą operacji, oraz reportera Josepha L. Gallowaya.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jest początek 1954 roku w Indochinach. Oddział francuski ma za zadanie patrolowanie drogi w Wietnamie. Żołnierze są już mocno zmęczeni i wyczerpani, znużeni długim marszem i panującym tam upałem. Wielu z nich marzy już tylko o jednym, aby jak najprędzej opuścić ten kraj. Nagle padają strzały i w jednej chwili ze spokojnego patrolu rejon przemienia się w piekło. Z wszystkich stron z porastających okolicę wysokich i bujnych traw atakują kolumnę Francuzów żołnierze Việt Minhu.

Mimo, że żołnierze z Europy bronią się dzielnie, napastników jest zbyt wielu. Giną jeden po drugim od kul, pocisków i odłamków eksplodujących granatów. Wkrótce jest już po bitwie, ranni na próżno liczą na litość. Wietnamczycy nie biorą jeńców.

Dekadę później nowym przeciwnikiem wietnamskich żołnierzy zostaje wojsko Stanów Zjednoczonych. Potężne państwo zaangażowało się w konflikt na Półwyspie Indochińskim. Do Wietnamu wyrusza 7 pułk kawalerii. Wsławił się w bojach na wielu frontach. Pierwszym batalionem jednostki dowodzi podpułkownik Hal Moore. Przez wiele miesięcy szkolił on swoich żołnierzy w celu wykorzystywania najnowocześniejszego sprzętu wojskowego. Żołnierze wierzą, że są elitą amerykańskich wojsk i nie mogą doczekać się pierwszego zadania, pierwszej walki. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, jak groźny jest to przeciwnik.

Pierwszy rozkaz i pierwsze zadanie – oddział Moore`a wyrusza na poszukiwanie wroga w dolinie Ia Đrăng. Okazuje się, że Amerykanie lądują tuż obok bazy dywizji północnowietnamskiej. W liczbie 400 żołnierzy zostają oni otoczeni i odcięci przez ponad pięciokrotnie liczniejszą jednostkę wroga. Rozpoczyna się krwawy bój. W ciągu następnych 3 dni Amerykanie zmuszeni są walczyć o swoje życie w pierwszej bitwie wojny wietnamskiej.

Tysiące kilometrów od Wietnamu, w USA, żony dowiadują się z telegramów, że zostały wdowami. Inne z niepokojem i niepewnością oczekują na szczęśliwy powrót swoich mężów do domu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]