Bystra (dopływ Wody Ujsolskiej)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Murowana kaskada na Bystrej w Złatnej-Hucie (2007)
Bystra w Ujsołach

Bystrapotok, prawy dopływ rzeki Woda Ujsolska. Cała zlewnia Bystrej znajduje się w Beskidzie Żywieckim. Potok spływa głęboką doliną spod przełęczy Bory Orawskie w południowo-zachodnim kierunku i zasilany jest przez liczne potoki spływające z pasm górskich wznoszących się na obydwu zboczach tej doliny. Północno-zachodnie zbocza tworzą szczyty Rysianka, Lipowski Wierch, Boraczy Wierch i Redykalny Wierch, południowo-wschodnie biegnący granicą polsko-słowacka grzbiet od przełęczy Bory Orawskie po Krawców Wierch[1].

Za źródłowy potok Bystrej uznaje się potok mający źródła na wysokości około 1200 m pod Rysianką, po zachodniej stronie Hali Rysianka. Pozostałe większe potoki to: Zająców Potok, Śmierdzący Potok, Potok Gawłowskiego, Jakubowski Potok, Widły, Połom, Stara Piła, Kościelec, Straceniec, Potok Głęboki[2]. W górnej części Bystrej, w okolicach przełęczy Bory Orawskie znajduje się na niej dwumetrowej wysokości wodospad. Występujące przy tej przełęczy czynne osuwisko może w przyszłości spowodować kaptaż, czyli przeciągnięcie wód Złotego Potoku na polską stronę[3].

Bystra przepływa przez miejscowość Złatna i Ujsoły, w których uchodzi do Wody Ujsolskiej na wysokości około 550 m[2]. W dolinie Śmierdzącego Potoku, u podnóży Bacmańskiej Góry znajduje się na bystrej źródło wody siarkowodorowej, zwane Źródłem Matki Boskiej, któremu przypisuje się lecznicze właściwości[3][1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa 1:50 000. Kraków: Wyd. „Compass”, 2011. ISBN 978-83-7605-084-3.
  2. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2012-09-10].
  3. a b Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006. ISBN 83-89188-59-7.