CPM/R

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
CPM/R
Producent Unimor
Architektura Bosman 8
Środowisko pracy konsola

CPM/R to system operacyjny, zgodny z systemem CP/M w wersji 2.2, przeznaczony do zarządzania i nadzorowania pracy komputera Bosman 8.

Kompatybilność systemu CPM/R z systemem CP/M dawała użytkownikom systemu komputerowego Bosman 8 możliwość korzystania z bogatego oprogramowania dostępnego dla systemu CP/M. Ponadto identyczna składnia dyrektyw (poleceń systemowych), poleceń edycyjnych, zasad tworzenia nazw plików, dostępność tych samych podprogramów wbudowanych, a także identyczna organizacja pamięci[1], znacząco ułatwiała naukę i korzystanie z systemu oraz pracę programistów korzystających z cech systemu i podprogramów wbudowanych.

System CPM/R, w porównaniu do pierwowzoru, czyli systemu CP/M, został rozbudowany o elementy wynikające z cech specyficznych dla sprzętu, dla którego został przygotowany, czyli komputera Bosman 8. W szczególności chodzi o obsługę pamięci RAM o wielkości 512 kB. Pamięć ta była wykorzystywana między innymi jako szybki ramdysk.

Inną, bardzo istotną cechą systemu, jest umieszczenie zasadniczej jego części w pamięci ROM (BIOS). W praktyce oznacza to, że po uruchomieniu komputera i przeprowadzeniu czynności wstępnych, system zgłasza się znakiem zachęty i jest gotowy do pracy. Jedynie systemowe programy narzędziowe i użytkowe, rozszerzające możliwości konsoli, jako zlecenia nierezydentne, niewymagane do prawidłowej pracy z określonymi aplikacjami użytkowymi, pozostały w postaci plików wykonywalnych dostarczanych na dyskietce.

Część rezydenta systemu została także rozszerzona o program D, łączący możliwości szeregu poleceń systemowych oraz dostarczających nowych funkcji, niedostępnych w systemie CP/M. Program D dostosowany był do współpracy z terminalami dostarczanymi wraz z komputerem Bosman 8:

Komunikaty systemowe wyświetlane były w języku polskim.

System przypisuje następujące oznaczenia literowe do poszczególnych stacji dyskietek:

  • A – dysk krzemowy[2],
  • B – pierwsza stacja dyskietek[3],
  • C – druga stacja dyskietek[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. w zakresie adresów od 00 do FF (wartości w szesnastkowym systemie liczbowym)
  2. ramdysk w pamięci komputera
  3. w komputerze wyposażonym w stację 5,25", była tylko jedna stacja dyskietek
  4. jeżeli występuje, co ma miejsce dla komputera wyposażonego w stacje 3"

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Mikrokomputer Bosman 8, Instrukcja obsługi, Gdańskie Zakłady Elektroniczne Unitra Unimor,
  2. Wojciech Cellary. Czy będziemy mieli polski mikrokomputer?. „Informatyka Komputery Systemy – dodatek do "Żołnierza Wolności"”. 10, s. 4, 1987. Warszawa: Wydawnictwo "Czasopisma Wojskowe". ISSN 0860-2794.