CSD Villa Española

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Club Social y Deportivo Villa Española (CSD Villa Española) − wielosekcyjny urugwajski klub sportowy z siedzibą w Villa Española, będącej jedną z dzielnic Montevideo. Specjalizuje się głównie w boksie, piłce nożnej i lekkoatletyce.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy klub sportowy w Villa Española powstał w 1924 roku, ale istniał tylko przez krótki okres. Obecny klub został założony 18 sierpnia 1940 roku pod nazwą Villa Española Boxing Club, na bazie istniejącej już wcześniej drużyny pięściarskiej. 10 lat później powstała również sekcja piłki nożnej, której zawodnicy początkowo rywalizowali pod nazwą Centenario Juniors (obecną nazwę drużyna piłkarska nosi od 1952 roku)[1]. Z czasem powstały również inne sekcje, m.in. lekkoatletyczna, piłki ręcznej, piłki siatkowej i koszykówki.

Symbole[edytuj | edytuj kod]

Barwy klubu to czerwień i żółć, które zostały zaczerpnięte z flagi Hiszpanii. Herb przedstawia tarczę z wizerunkami rękawic bokserskich, piłki oraz biegacza, co odzwierciedla trzy najważniejsze sekcje klubu[1].

Piłka nożna[edytuj | edytuj kod]

Villa Española
Pełna nazwa Club Social y Deportivo
Villa Española
Przydomek El Villa
Data założenia 18 sierpnia 1940
Liga Liga Metropolitana Amateur
Państwo  Urugwaj
Stadion Estadio Obdulio Jacinto Varela
Prezes Urugwaj Nélson Ramírez
Trener Urugwaj Juan A. Acosta
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

W roku 1997 klub Villa Española grając w drugiej lidze (Segunda división uruguaya) jako beniaminek awansował po raz pierwszy w historii do pierwszej ligi urugwajskiej Primera División Uruguaya, w której zadebiutował w roku 1998. Ostatni raz w pierwszej lidze klub grał w roku 2003. Kłopoty finansowe sprawiły, że klub nie przystąpił do rozgrywek drugiej ligi, co spowodowało, że spadł do trzeciej. W roku 2006 klub miał przystąpić do rozgrywek trzeciej ligi urugwajskiej Liga Metropolitana, jednak przeciągające się problemy finansowe sprawiły, że musiał wycofać się z ligi profesjonalnej. W sezonie 2007/08 klub ponownie przystąpił do rozgrywek drugiej ligi urugwajskiej.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]