Calamity Jane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy kobiety-rewolwerowca. Zobacz też: film o takim tytule.
Calamity Jane
Ilustracja
Calamity Jane w wieku 43 lat
Imię przy narodzeniu Martha Jane Cannary-Burke
Data i miejsce urodzenia 1 maja 1852
Princeton
Data i miejsce śmierci 1 sierpnia 1903
Deadwood
Przyczyna śmierci zapalenie płuc
Miejsce spoczynku Cmentarz Mount Moriah
Zawód, zajęcie zwiadowca
Narodowość amerykańska

Calamity Jane właściwie Martha Jane Cannary-Burke (ur. 1 maja 1852 w Princeton w stanie Missouri, zm. 1 sierpnia 1903 w Deadwood w stanie Dakota Południowa) – amerykańska rewolwerowiec, znajoma Dzikiego Billa Hickoka z ostatnich tygodni jego życia: wspólnej dwutygodniowej podróży konwojem wozów do Deadwood i paru tygodni życia w tym samym środowisku tamże, bez znaczących powiązań, pomimo rozbudowanych legend o rzekomym wspólnym dziecku parę lat wcześniej, ślubie, rozwodzie, współżyciu, czy w ogóle jakimkolwiek romansie, i jej ewidentnego przywiązania do osoby (i mitu) Hickoka a nawet fiksacji na jego tle[1][2].

Rys biograficzny[edytuj | edytuj kod]

W 1865 w wieku kilkunastu lat wyruszyła wraz z rodzicami z rodzinnego Missouri konwojem wozów osadniczych na prawdziwie Dziki Zachód do dzisiejszej Montany (wtedy Terytorium Dakoty) i później do nowego mormońskiego miasta Salt Lake City w odizolowanym Terytorium Utah. W czasie podróży zmarła jej matka, ojciec niedługo po niej, właśnie w Salt Lake City. W ciągu kilku kolejnych lat pracowała jako kucharka, tancerka, woźnica, a jeszcze jako 15-latka zatrudniła się u niejakiej Madame Moustache, organizującej gry hazardowe w saloonach miasteczek Dzikiego Zachodu.

Uprawiała także prostytucję. Twierdziła, że była też konwojentem dyliżansów, jak również zwiadowcą w oddziałach generała George’a Crooka. W 1876 na wiosnę przybyła do Deadwood w Black Hills, gdzie niedawno odkryto złoto. Podróżowała m.in. wspólnie z Dzikim Billem Hickokiem i wieloma innymi konwojem wozów z Cheyenne[2]. Na miejscu zajęła się zaopatrywaniem poszukiwaczy złota w przedmioty codziennego użytku.

W 1876 zajęła się pielęgnacją chorych w czasie epidemii ospy.

W 1891 wyszła za mąż za woźnicę Clintona Burke, a od 1895 zaczęła występować w rewiach i cyrkach Dzikiego Zachodu, popisując się umiejętnościami jazdy konnej i strzelaniem. Występowała między innymi w słynnej wędrownej rewii Buffalo Billa. W 1901 wystąpiła na Wszechamerykańskiej Wystawie w Buffalo, co skończyło się dla niej nieprzyjemnie, gdyż wyrzucono ją za pijaństwo. Powróciła do Deadwood, gdzie w dwa lata później zmarła w wieku 51 lat. Na jej ostatnie życzenie została pochowana w kwaterze przystającej do grobu Hickoka na cmentarzu Mount Moriah.

O Jessem Jamesie[edytuj | edytuj kod]

W pozostawionym po sobie dzienniku zanotowała, że w 1889 spotkała Jessego Jamesa, podczas gdy powszechnie było wiadomo, że ten zginął 7 lat wcześniej, w 1882, zastrzelony przez wspólnika z bandy, Roberta Forda. Jednak Calamity twierdziła, że to nieprawda, a w trumnie pochowano kuzyna Dzikiego Billa Hickoka, a prawdziwy Jesse James ukrywa się pod przybranym nazwiskiem Dalton. Z zapisków wynikało, że ów Dalton postanowił po dożyciu setki (Jesse James urodził się w 1847) ujawnić swą prawdziwą tożsamość. W połowie lat 40. XX wieku niejaki J. Frank Dalton oświadczył, że to on jest Jessem Jamesem.

Nawiązania[edytuj | edytuj kod]

Jako barwna postać stała się popularną bohaterką, zarówno w literaturze jak i w filmie.

W telewizji[edytuj | edytuj kod]

Film[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Martha Jane „Calamity Jane” Cannary (ang.). W: Find A Grave [on-line]. [dostęp 19 sierpnia 2008].
  2. a b Joseph G. Rosa: Wild Bill Hickok: The Man and His Myth. Lawrence, Kansas 66049: University Press of Kansas, 1996, s. 10-11. F594.H62R68R68 1996 (Library of Congress); 978'.02'092-dc20 (Dewey). ISBN 0-7006-0773-0. OCLC 95-54015. (ang.)
  3. The Plainsman w bazie IMDb (ang.)
  4. The Paleface w bazie IMDb (ang.)
  5. Calamity Jane w bazie IMDb (ang.)
  6. Calamity Over the Comstock w bazie IMDb (ang.)
  7. Calamity Jane w bazie IMDb (ang.)
  8. Wild Bill w bazie IMDb (ang.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]