Carlo Crespi Croci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Carlo Crespi Croci
Data i miejsce urodzenia 29 maja 1891[1]
Legnano
Data i miejsce śmierci 30 kwietnia 1982[1]
Cuenca
Miejsce pochówku ?
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja Salezjanie
Prezbiterat 1917

Carlo Crespi Crociwłoski salezjanin, misjonarz pracujący w Ameryce Południowej. Sługa Boży Kościoła katolickiego

Pochodził z wielodzietnej rodziny. Ukończył liceum salezjańskie w Turynie. W 1907 roku złożył śluby zakonne, zaś w 1917 roku otrzymał święcenia kapłańskie[1]. Studiował nauki przyrodnicze na Uniwersytecie w Padwie. W 1923 roku wyjechał jako misjonarz do Ekwadoru, gdzie spędził resztę życia[1][2]. Pracował w Cuenca, gdzie prowadził działalność charytatywną na rzecz najuboższych, organizując m.in. programy edukacyjne dla dzieci z ubogich rodzin[1][2].

Zdobył sobie sławę jako propagator pseudonaukowej teorii o istnieniu w starożytności żeglugi transatlantyckiej i pochodzeniu kultur południowoamerykańskich ze Starego Świata. Twierdził, że kontynent amerykański został zasiedlony przez kolonistów z Egiptu i Babilonii. W swoim domu w Cuenca utworzył muzeum, w którym zgromadził olbrzymią kolekcję dostarczanych mu przez tubylców rzekomych artefaktów mających potwierdzać jego tezy[2][3]. Zbiory Crespiego, przez sceptyków uznane za niezbyt wyszukane fałszerstwa, były opisywane przez Ericha von Dänikena, który traktował je jako dowód umacniający głoszone przez siebie poglądy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Servo di Dio Carlo Crespi Croci (wł.). santiebeati.it. [dostęp 2015-12-05].
  2. a b c Encyclopedia of Contemporary Latin American and Caribbean Cultures. edited by Daniel Balderston, Mike Gonzalez and Ana M. López. T. 1. London: Routledge, 2000, s. 422.
  3. a b James Randi: Däniken, tajemnica Syriusza, parapsychologia i inne trele-morele. Łódź: Pandora Books, 1994, s. 212-214.