Carlos Gutierrez

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy amerykańskiego polityka. Zobacz też: Carlos Gutiérrez.
Carlos Gutierrez
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 4 listopada 1952
Hawana
Stany Zjednoczone Sekretarz handlu USA
Okres od 7 lutego 2005
do 20 stycznia 2009
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Donald Evans
Następca Gary Locke
Odznaczenia
Krzyż Wielki Narodowego Orderu Świętego Karola (Kolumbia)

Carlos Gutierrez (ur. 4 listopada 1952 w Hawanie) – amerykański przedsiębiorca i polityk kubańskiego pochodzenia. W drugiej administracji prezydenta George’a W. Busha (2005–2009) pełnił urząd sekretarza handlu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w stolicy Kuby jako syn właściciela dużej plantacji ananasów. Ze względu na swoją zamożność i prowadzoną działalność gospodarczą, po dojściu do władzy na Kubie komunistów pod wodzą Fidela Castro, ojciec Gutierreza został uznany za wroga rewolucji i musiał uciekać z rodziną do USA. Po okresie zamieszkiwania w Miami, głównym skupisku kubańskiej diaspory w Stanach Zjednoczonych, rodzina przeniosła się do Meksyku, gdzie Gutierrez senior otrzymał posadę w tamtejszym oddziale amerykańskiego koncernu spożywczego Heinz. Carlos ukończył studia w zakresie zarządzania na uczelni w Querétaro.

W 1975 został zatrudniony w meksykańskiej filii innej wielkiej korporacji w amerykańskiej branży spożywczej – firmie Kellogg. W ciągu piętnastu lat przeszedł drogę od przedstawiciela handlowego rozwożącego dostawy po sklepach aż do managera wysokiego szczebla. W 1990 został jednym z wiceprezydentów firmy, a kilka miesięcy później przejął odpowiedzialność za kierowanie jej działalnością w całych Stanach Zjednoczonych. W 1999 najpierw wszedł w skład rady nadzorczej firmy, a wkrótce potem został przewodniczącym rady i zarazem prezesem firmy.

29 listopada 2004 prezydent George W. Bush ogłosił nominację Gutierreza na sekretarza handlu w swym drugim gabinecie. 24 stycznia 2005 zgodę na jego powołanie wyraził Senat USA. 7 lutego został zaprzysiężony i rozpoczął urzędowanie. Pozostał na tym stanowisku aż do końca prezydentury Busha w styczniu 2009. Po odejściu z rządu powrócił do działalności w biznesie, chociaż już tylko jako członek rad nadzorczych kilku firm, a nie menedżer zajmujący się bieżącym zarządzaniem. Prowadzi także własną firmę zajmującą się doradztwem strategicznym oraz wykłada na University of Miami, w instytucie tej uczelni zajmującym się badaniami nad Kubą. Współpracuje również jako ekspert i komentator z telewizją CNBC.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]