Cecilia Bowes-Lyon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cecilia Bowes-Lyon from wedding portrait of Duke and Duchess of York (cropped).jpg

Cecilia Bowes-Lyon (ur. 11 września 1862 w Londynie, zm. 23 czerwca 1938 tamże) – matka królowej Elżbiety, babka i matka chrzestna Elżbiety II.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się jako najstarsza córka Charlesa Cavendish-Bentincka(ang.) i jego żony Louisy Cavendish-Bentinck(ang.). 16 lipca 1881 poślubiła Claude’a Bowes-Lyona, 14. hrabiego Strathmore i Kinghorne(ang.), z którym miała dziesięcioro dzieci. W 1904 Claude odziedziczył po swoim ojcu tytuł hrabiego Strathmore i Kinghorne. Wówczas Cecillia otrzymała tytuł Hrabiny Strathmore i Kinghorne.

Podczas I wojny światowej jej rezydencja na zamku Glamis w Szkocji funkcjonowała jako szpital dla rannych. Hrabina brała czynny udział w leczeniu poszkodowanych do czasu, aż wykryto u niej raka, który spowodował niepełnosprawność. W październiku 1921 poddała się histerektomii, powracając do zdrowia w maju 1922.

26 kwietnia 1923 odbył się ślub jej najmłodszej córki Elżbiety. Poślubiła ona Jego Królewską Wysokość Księcia Alberta z dynastii Windsorów, późniejszego króla Jerzego VI.

W kwietniu 1938, podczas ślubu wnuczki Anny Bowes-Lyon, doznała zawału serca. Zmarła 2 miesiące później, została pochowana 27 czerwca przy swoim zamku Glamis[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pogrzeb matki królowej angielskiej, „Gazeta Lwowska”, nr 144, 29 czerwca 1938, s. 3.