Cecilia Nembou

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cecilia Nembou
Miejsce urodzenia wyspa Manus, Papua-Nowa Gwinea
Zawód, zajęcie matematyczka, wykładowczyni akademicka
Tytuł naukowy profesor nauk matematycznych
Alma Mater University of Papua New Guinea
Uczelnia Divine Word University
Stanowisko rektorka Divine Word University (od 2016)

Cecilia Nemboupapuańska naukowiec, wykładowczyni, profesor nauk matematycznych, rektor Divine Word University. Przeszła do historii w styczniu 2016, gdy jako pierwsza kobieta została rektorem w Papui-Nowej Gwinei.

Nembou otrzymała licencjat z matematyki na University of Papua New Guinea (1975), tytuł magistra w dziedzinie badań operacyjnych na University of Sussex (1978) oraz PGDip w dziedzinie statystyki od Canberra College of Advanced Education (1983). W 1992 uzyskała tytuł doktora w dziedzinie badań operacyjnych na University of New South Wales[1].

Od ponad 40 lat pracuje w administracji szkół średnich i wyższych. Zajmowała różne stanowiska kierownicze na University of Papua New Guinea, PNG Banking Corporation, University of Wollongong w Dubaju i Divine Word University[2].

Dr Nembou walczyła o prawa kobiet w PNG jako członkini zarządu Coalition for Change PNG Inc, wspólnoty działającej na rzecz rozwiązywania problemów przemocy związanej z płcią, w szczególności przemocy domowej. Stowarzyszenie odegrało zasadniczą rolę w tworzeniu i lobbowaniu na rzecz przyjęcia krajowej ustawy o ochronie rodziny, na mocy której przemoc w rodzinie została uznana za przestępstwo[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Meet Cecilia Nembou, doctor in mathematics from Papoua New Guinea (ang.). Pacificans. [dostęp 2018-01-17].
  2. Dr Cecilia Nembou (ang.). Pacific Community. [dostęp 2018-01-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]