Cegłów (powiat miński)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Artykuł 52°8′49″N 21°44′20″E
- błąd 38 m
WD 52°8'45"N, 21°44'8"E, 52°7'N, 21°40'E
- błąd 38 m
Odległość 273 m
Cegłów
wieś
Ilustracja
Kościół starokatolicki mariawitów św. Jana Chrzciciela
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Powiat miński
Gmina Cegłów
Liczba ludności (2011) 2226[1][2]
Strefa numeracyjna 25
Kod pocztowy 05-319[3]
Tablice rejestracyjne WM
SIMC 0668956[4]
Położenie na mapie gminy Cegłów
Mapa lokalizacyjna gminy Cegłów
Cegłów
Cegłów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Cegłów
Cegłów
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Cegłów
Cegłów
Położenie na mapie powiatu mińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu mińskiego
Cegłów
Cegłów
Ziemia52°08′49″N 21°44′20″E/52,146944 21,738889
Strona internetowa

Cegłów – dawne miasto, obecnie wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w aglomeracji warszawskiej, w powiecie mińskim, w gminie Cegłów[4][5].

Dane ogólne[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość jest siedzibą gminy Cegłów. Położona jest około 5 km od drogi krajowej nr 2, będącej częścią drogi międzynarodowej E30 i 55 km od centrum Warszawy. W Cegłowie znajduje się również przystanek kolejowy na linii kolejowej MoskwaBerlin.

Cegłów posiada również szkołę podstawową oraz gimnazjum. W lutym 2009 zostało przeprowadzone referendum mające na celu wybór patrona szkoły. Większością głosów mieszkańcy zadecydowali, że będzie to szkoła im. Bohaterskich Harcerzy Cegłowa.

Lokalną drużyną piłkarską jest Jutrzenka Cegłów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rzymskokatolicki Kościół św. Jana i św. Andrzeja.
Wnętrze kościoła rzymskokatolickiego

Dawne miasto, prawa miejskie w 1621 zostały nadane przez Zygmunta III Wazę. Po upadku powstania styczniowego, w 1869 Cegłów utracił prawa miejskie. Pierwotna nazwa miejscowości brzmiała Cebrowo zaś dzisiejsza nazwa Cegłów wzięła się stąd iż w Cegłowie były wyrabiane cegły , o tym że miasteczko wzbogaciło się na tym świadczy zabytkowy kościół rzymskokatolicki z 1525 roku , czyli prawie pół wieku . Należała ona do dóbr, którymi książęta mazowieccy uposażyli kościół augustianów w Warszawie, później zaś kapitułę kolegiacką św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Miasto rządowe Królestwa Kongresowego, położone było w 1827 roku w powiecie siennickim, obwodzie stanisławowskim województwa mazowieckiego[6].

Na początku XX w. Cegłów stał się drugim po Płocku ośrodkiem ruchu religijnego mariawitów.

W 1993 do Cegłowa przyłączono wieś Cisie.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa siedleckiego. W wyniku reformy administracyjnej, od 1999 znajduje się w powiecie mińskim, województwie mazowieckim.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

XVI - wieczny ołtarz boczny w kościele rzymskokatolickim
Tablica upamiętniająca 100 - lecie powstania mariawityzmu
Pomnik Niepodległości
 • Kościół rzymskokatolicki św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja Apostoła. Kościół gotycki z 2 ćw. XVI wieku nawiązujący kształtem do późnogotyckich kościołów z charakterystycznymi kolistymi skarpami będącymi rodzimym elementem architektury mazowieckich i kujawskich kościołów wieku XVI. W latach 1603–1629 rozbudowany w stylu późnorenesansowym, co widoczne jest na sklepieniu zakrystii z kominkiem, szczycie wschodnim prezbiterium, portalach. W XVIII wiek zbudowano obok dzwonnicę. W XIX wieku wprowadzono we wnętrzu drewniane podpory. Wewnątrz tryptyk z 1510 z cennymi rzeźbami, które wykonał mistrz Lazarus, w stylu Wita Stwosza – ołtarz ten przeniesiony tu został z kolegiaty (dziś archikatedry) św. Jana w Warszawie. Na wschodniej ścianie prezbiterium tablica epitafijna kanonika warszawskiego Wojciecha Oczko, słynnego lekarza królów Zygmunta Augusta i Stefana Batorego.
 • Kościół mariawicki św. Jana Chrzciciela. Zbudowany w stylu neogotyckim w I dekadzie XX w., jest najwyższą budowlą we wsi i siedzibą miejscowej parafii. W latach 1986–1992 pełnił funkcje katedralne – był główną świątynią diecezji lubelsko-podlaskiej.
 • Pomnik Niepodległości. Znajdujący się w centralnej części rynku pomnik został wzniesiony w celu upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918. Ma kształt trójbocznego obelisku, zwieńczonego kulą, z której wzbija się orzeł w koronie, zwrócony w stronę Warszawy. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło 10 maja 1934. Ciekawostką jest, że orzeł nigdy nie utracił swej korony, także w okresie PRL[7].

Religia[edytuj | edytuj kod]

Kościół Rzymskokatolicki[edytuj | edytuj kod]

Kościół Starokatolicki Mariawitów[edytuj | edytuj kod]

Kościół Katolicki Mariawitów[edytuj | edytuj kod]

Prawa miejskie[edytuj | edytuj kod]

W latach 1621–1869 Cegłów był miastem. Prawa miejskie otrzymał na mocy przywileju wydanego przez Zygmunta III Wazę, a utracił po powstaniu styczniowym na mocy dekretu cara Aleksandra II. Istnieją jednak dowody na to że Cegłów był miastem jeszcze przed rokiem 1621 , utracił je jednak z niewyjaśnionych przyczyn i ponowne otrzymał w 1621 .

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Portal polskawliczbach.pl
 2. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.. [dostęp 2019-06-03].
 3. Poczta Polska. Wyszukiwarka kodów pocztowych
 4. a b GUS. Wyszukiwarka TERYT
 5. Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
 6. Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego, z wyrażeniem ich położenia i ludności, alfabetycznie ułożona w Biórze Kommissyi Rządowéy Spraw Wewnętrznych i Policyi. T. 1 : A-Ł, Warszawa 1827, s. 61.
 7. Gminna Biblioteka Publiczna w Cegłowie. [zarchiwizowane z tego adresu].
 8. Liturgiczny Kalendarz Mariawicki na rok 2019 (Felicjanów)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Gajowniczek Z.T. 1999. Na tropach tajemnic historii Cegłowa i okolic.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]