Centla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Położenie gminy Centla na mapie stanu Tabasco

Centlagmina we wschodniej części meksykańskiego stanu Tabasco, położona na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej, u podstawy półwyspu Jukatan. Jest jedną z 17 gmin w tym stanie[1]. Siedzibą władz gminy jest miasto Frontera. Nazwa gminy pochodzi od słów w indiańskim języku Nahuatl Sen-tla, które w dosłownym tłumaczeniu oznaczają Na kukurydzianym polu

Ludność gminy Centla w 2010 roku liczyła 102 110 mieszkańców, co czyni ją przeciętnej liczebności gminą w stanie Tabasco[2].

Geografia gminy[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia gminy wynosi 3093 km² i zajmuje 10,8% powierzchni stanu, co czyni ją czwartą pod względem powierzchni w stanie Tabasco. Obszar gminy jest równinny a położenie w pobliżu zatoki sprawia, że powierzchnia jest wyniesiona ponad poziom morza średnio o tylko 10 m. Teren w dużej części pokryty jest lasami, które mają charakter lasów deszczowych. Na terenie gminy znaczna część pokryta jest wodami, gdyż kończą bieg dwie duże rzeki Grijalva i Usumacinta, a także jest kilka dużych jezior. Klimat jest bardzo ciepły z średnią roczną temperaturą wynoszącą 30,8 °C, i średnią minimalną wynoszącą 20,5 °C. Wiatry znad Morza Karaibskiego przynoszą dużą ilość gwałtownych opadów (głównie w lecie) czyniąc klimat wilgotnym opadami na poziomie 1695,7 mm rocznie[1].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Spośród całej ludności tylko około 35% jest aktywnych ekonomicznie spośród 65% w wieku produkcyjnym co sprawia, że gmina należy do ubogich. Ludność gminy jest zatrudniona według ważności w następujących gałęziach: rolnictwie, hodowli i rybołówstwie, a także w przemyśle petrochemicznym, zakładach bazujących na pracy ręcznej, usługach i turystyce. Najczęściej uprawia się kukurydzę, fasolę oraz arbuzy i inne gatunki ogrodnicze. Z hodowli najpowszechniejsza jest hodowla bydła mięsnego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Encyklopedia Gmin Meksyku - Balancán (hiszp.). [dostęp 2010-12-15].
  2. Censo de Población y Vivienda 2010, Principales Resultados por Localidad (hiszp.). Instituto Nacional de Estadística, Geografía e Informática, Tabasco. [dostęp 2014-02-15].