Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki Politechniki Łódzkiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki
Politechnika Łódzka
Data założenia 2003
Państwo  Polska
Adres 90-924 Łódź,
al. Politechniki 11
Dyrektor doc. dr Andrzej Just
brak współrzędnych
Strona internetowa

Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki Politechniki Łódzkiej (CMF) – ogólnouczelniana jednostka organizacyjna Politechniki Łódzkiej.

Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki zostało powołane uchwałą Senatu Politechniki Łódzkiej z dnia 10 grudnia 2003 roku[1]. Jego organizatorem i dyrektorem został dr Andrzej Just.

Do zadań Centrum należy prowadzenie zajęć dydaktycznych z matematyki i fizyki dla potrzeb podstawowych jednostek organizacyjnych Politechniki Łódzkiej, wydziałów, międzywydziałowych kolegiów, pozawydziałowych jednostek organizacyjnych oraz International Faculty of Engineering (Centrum Kształcenia Międzynarodowego), gdzie zajęcia prowadzone są w języku angielskim i francuskim. Podstawowymi jednostkami organizacyjnymi CMF są Rada Centrum oraz zespoły dydaktyczne: 3 zespoły matematyków i 1 zespół fizyków. Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki posiada dwa laboratoria: powstałe w 2005 roku Laboratorium Fizyki dla studentów PŁ oraz Laboratorium Komputerowe. Działalność dydaktyczna Centrum obejmuje nie tylko bezpośrednie prowadzenie zajęć ze studentami, ale także działalność e-learningową (kształcenie na odległość): strony e-matematyka[2] i e-fizyka[3] oraz e-podręcznik „E-Matematyka dla studentów” udostępniony studentom na platformie Wikamp. CMF współpracuje ze szkołami patronackimi organizując wykłady z matematyki i fizyki. Prowadzi także kursy przygotowawcze do matury z matematyki i fizyki oraz zajęcia on-line. Centrum wspiera działalność Publicznego Liceum Politechniki Łódzkiej zapewniając opiekę merytoryczną oraz bazę laboratoryjną. Laboratorium Komputerowe Matematyki prowadzi zajęcia w ramach Uniwersytetu Dziecięcego PŁ[4].

W CMF działa Akademia GeoGebry, która jest częścią Międzynarodowego Instytutu GeoGebry, organizacji non-profit. Celami Akademii są innowacyjne metody dydaktyczne oparte o udostępnione oprogramowanie matematyczne GeoGebra.

Centrum prowadzi działalność promocyjną i popularyzatorską w zakresie zastosowań matematyki i fizyki: bierze udział w Pikniku Naukowym w Warszawie (największej plenerowej imprezie naukowej w Europie) oraz w Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchwała Nr 11/2003 Senatu Politechniki Łódzkiej z dnia 10 grudnia 2003 roku w sprawie utworzenia Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki
  2. http://cmf.p.lodz.pl/emat/
  3. http://cmf.p.lodz.pl/efizyka/
  4. http://www.p.lodz.pl/wwwlud,index.htm

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]