Centrum Wsparcia Mobilnych Systemów Dowodzenia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Centrum Wsparcia Mobilnych Systemów Dowodzenia Wojsk Lądowych (CWMSD) obecnie (CWSD DG RSZ) Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – instytucja wdrażająca i realizująca nadzór nad eksploatacją systemów informatycznego wsparcia dowodzenia w Wojskach Lądowych. Centrum zajmuje się ponadto analizą wykorzystania systemów dowodzenia i możliwości rozbudowy i modernizacji tych systemów. Zapewnia właściwą organizację i kompatybilność systemów informatycznych i dowodzenia na poziomie mobilnej rozległej sieci teleinformatycznej. Żołnierze CWMSD uczestniczą także w pracach w ramach międzynarodowych grup rozwojowych np. programu MIP, NATO Coalition Warrior Interoperability Demonstration, Combined Endeavor. Żołnierze centrum działają również na rzecz Polskich Kontyngentów Wojskowych poza granicami kraju.

Przeznaczeniem CWMSD jest wsparcie administratorów systemów informatycznych podczas ćwiczeń organizowanych przez Dowództwo Wojsk Lądowych oraz jednostki bezpośrednio jemu podległe. Priorytetowym zadaniem szkoleniowym CWMSD jest przygotowanie oraz udział wydzielonych sił i środków łączności i informatyki w warsztatach o kryptonimie „Aster”[1].

Instytucja z początkiem 2014 roku zostaje przeformowania w Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Rozbudowuje się struktura, a w konsekwencji i stan osobowy, zwiększając zgromadzony w Centrum potencjał intelektualny gotowy sprostać nowym wyzwaniom.

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Pion Systemów Wsparcia Dowodzenia[edytuj | edytuj kod]

Odpowiada za funkcjonowanie systemów oraz utrzymanie baz danych, a także za administrowanie infrastrukturą programowo-sprzętową serwerów baz danych Zautomatyzowanych Systemów Dowodzenia.

Pion Mobilnych Sieci Teleinformatycznych[edytuj | edytuj kod]

Zajmuje się nadzorem nad administrowaniem sieciami oraz systemami wspomagającymi dowodzenie w czasie działań bojowych w warunkach polowych.

Pion Systemów Symulacji Pola Walki[edytuj | edytuj kod]

Utworzony w 2013 roku na bazie samodzielnego wydziału symulacji, planuje i realizuje zadania związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem ćwiczeń z wykorzystaniem systemów symulacji pola walki oraz szkoleniem niezbędnym do opanowania umiejętności stosowania tych systemów w Wojskach Lądowych (obecnie w DG RSZ).

Wydział Analiz i Wdrożeń Nowych Technologii[edytuj | edytuj kod]

Zadaniem samodzielnego wydziału jest prowadzenie wszechstronnych analiz technologii informatycznych na potrzeby Wojsk Lądowych (obecnie w DG RSZ). Wydział działa na rzecz pozostałych pionów funkcjonalnych. Wykorzystuje najnowsze technologie teleinformatyczne przewidywane do zastosowania w zautomatyzowanych systemach dowodzenia oraz kierowania środkami walki w Wojskach Lądowych(obecnie w DG RSZ).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Bogdański. Na potrzeby sieciocentryczności pola walki. „Przegląd Wojsk Lądowych”. 03 (60), s. 68, 2012. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]