Cerkiew św. Aleksandra Newskiego w Taszkencie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cerkiew św. Aleksandra Newskiego
cerkiew parafialna
Ilustracja
Cerkiew od frontu (2014)
Państwo  Uzbekistan
Miejscowość Tashkent emblem.jpg Taszkent
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Eparchia taszkencka
Wezwanie św. Aleksandra Newskiego
Wspomnienie liturgiczne 30 sierpnia/12 września
Położenie na mapie Uzbekistanu
Mapa lokalizacyjna Uzbekistanu
Cerkiew św. Aleksandra Newskiego
Cerkiew św. Aleksandra Newskiego
Ziemia41°18′27,0″N 69°18′52,4″E/41,307500 69,314556

Cerkiew św. Aleksandra Newskiegoprawosławna cerkiew w Taszkencie, znajdująca się na terenie cmentarza tego wyznania.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została zbudowana w latach 1903–1905 ze środków przekazanych na ten cel przez gen. Wiernardiera. Projekt cerkwi opracował inżynier L. Burmeister, zaś kierownikiem prac budowlanych był inż. kapitan F. Smirnow. Ikonostas, wykonany z drewna i złocony, ufundował Nikołaj Iwanow. Poświęcenie głównego ołtarza, którego patronem jest Aleksander Newski, miało miejsce 8 maja 1905; ceremonii przewodniczył dziekan taszkencki protoprezbiter Konstantin Bogorodicki. Antymins dla cerkwi został przygotowany już dwa lata wcześniej i poświęcony przez biskupa taszkenckiego Paisjusza[1].

Na początku lat 20. XX wieku cerkiew przeszła we władanie Żywej Cerkwi. Wierni opowiadający się za pozostaniem w kanonicznej jurysdykcji mogli korzystać jedynie z podlegającej jej kaplicy Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość”. W latach 30. XX w. cerkiew św. Aleksandra Newskiego poważnie ucierpiała na skutek pożaru. Parafia Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego została ponownie zarejestrowana przy cerkwi w 1941. W latach 60. XX w. na budynku wzniesione zostały nowe kopuły[1]. Po generalnym remoncie wnętrza w 1996 świątynia została ponownie poświęcona[1].

W sąsiedztwie cerkwi znajdują się nagrobki trzech biskupów taszkenckich: Nikandra (Fienomienowa), Arseniusza (Stadnickiego) i Gabriela (Ogorodnikowa)[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]