Cerkiew św. Michała Archanioła w Regietowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cerkiew św. Michała Archanioła
cerkiew filialna
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Miejscowość Regietów
Wyznanie prawosławne
Kościół Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
Diecezja przemysko-gorlicka
Wezwanie św. Michała Archanioła
Wspomnienie liturgiczne 8/21 listopada
Położenie na mapie gminy Uście Gorlickie
Mapa lokalizacyjna gminy Uście Gorlickie
Regietów, cerkiew św. Michała (nowa)
Regietów, cerkiew św. Michała (nowa)
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Regietów, cerkiew św. Michała (nowa)
Regietów, cerkiew św. Michała (nowa)
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Regietów, cerkiew św. Michała (nowa)
Regietów, cerkiew św. Michała (nowa)
Położenie na mapie powiatu gorlickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu gorlickiego
Regietów, cerkiew św. Michała (nowa)
Regietów, cerkiew św. Michała (nowa)
Ziemia49°28′47,2″N 21°13′00,3″E/49,479778 21,216750

Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archaniołaprawosławna cerkiew filialna w Regietowie. Należy do parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Gładyszowie, w dekanacie Gorlice diecezji przemysko-gorlickiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wspólnota prawosławna w Regietowie (ówczesnym Regetowie Niżnym) wyodrębniła się w 1930 z miejscowej parafii greckokatolickiej (w czasach tzw. schizmy tylawskiej). Świątynię prawosławną urządzono w przydrożnej kapliczce, do której dobudowano przedsionek i prezbiterium. Powstała w ten sposób cerkiew funkcjonowała do 1947 (tj. do wysiedlenia ludności łemkowskiej w ramach Akcji „Wisła”). W 1957 odzyskana przez prawosławnych, służyła wiernym jeszcze przez ponad 50 lat. Wskutek znacznie pogarszającego się stanu technicznego cerkwi, spowodowanego zarówno złą jakością materiałów budowlanych, jak i niekorzystną lokalizacją (podatność na podtopienia), a także ze względu na zbyt małą powierzchnię obiektu, postanowiono zbudować we wsi nową świątynię.

Budowę nowej cerkwi rozpoczęto w październiku 2008; bryła świątyni była gotowa w 2012. Cerkiew została poświęcona 5 sierpnia 2012 przez metropolitę Warszawy i całej Polski Sawę, arcybiskupów przemyskiego i nowosądeckiego Adama, lubelskiego i chełmskiego Abla, biskupa gorlickiego Paisjusza oraz arcybiskupa białocerkiewskiego i bogusławskiego Augustyna (Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego).

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew – zaprojektowana przez Andrzeja Tokajuka – wzorowana jest architektonicznie na dawnej świątyni greckokatolickiej, która do lat 50. XX w. znajdowała się w Regietowie, a następnie została rozebrana i przewieziona do Żółkiewki, gdzie po rekonstrukcji (i znacznej przebudowie) służy parafii polskokatolickiej. Nowa cerkiew ma jednak mniejsze rozmiary, ponadto – w przeciwieństwie do pierwowzoru – jest budowlą murowaną, oszalowaną z zewnątrz drewnianymi deskami. Wnętrze ozdabiają polichromie wykonane przez Gabrielę Janik, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Świątynia posiada jeden ołtarz.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]