Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Ostrowi Mazowieckiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Ostrowi Mazowieckiej
cerkiew parafialna
Ilustracja
Cerkiew na pocztówce z 1910 r.
Państwo  Polska
Miejscowość Ostrów Mazowiecka
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Parafia św. Mikołaja w Ostrowi Mazowieckiej
Wezwanie św. Mikołaja
brak współrzędnych

Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Ostrowi Mazowieckiej – niezachowana do dnia dzisiejszego cerkiew prawosławna z końca XIX wieku.

Znajdowała się w miejscu, gdzie obecnie stoi pomnik Żołnierzy i Partyzantów[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew w Ostrowi Mazowieckiej powstała z inicjatywy naczelnika powiatowego Spirydonowa i sędziego pokoju Jurewicza. Świątynia miała upamiętniać koronację cara Mikołaja II i jego żony Aleksandry. Autorem projektu był F. Kalle. Obiekt był budowany od 1899 do 1901, została poświęcona 30 I 1901. Koszt budowy cerkwi wyniósł 15 tys. rubli, caryca podarowała dla świątyni szaty liturgiczne dla kapłanów.

Cerkiew została opuszczona w czasie I wojny światowej, po wojnie prawosławni już do niej nie wrócili. W latach 20. została uznana za symbol rusyfikacji i została rozebrana w ramach akcji rewindykacji cerkwi.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Ceglana cerkiew miała siedem zwieńczonych krzyżami malowanych na zielono kopuł różnej wielkości oraz dzwonnicę położoną od zachodu, ponad wejściem – jedną centralną, cztery w narożnikach nawy, jedną na dzwonnicy i jedną ponad przedsionkiem. Świątynia miała drewniane podłogi, witraże w oknach oraz ikonostas zakupiony z cerkwi Tobolskiego Pułku Piechoty. Była bogato dekorowana zewnętrznie, posiadała płaskorzeźby z motywem krzyża prawosławnego oraz ozdobne obramowania okien malowane na żółto.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • K. Sokoł, A. Sosna, Kopuły nad Wisłą. Prawosławne cerkwie w centralnej Polsce w latach 1815–1915, Moskwa, MID „Synergia” 2003, ​ISBN 5-7368-0301-2​.