Cerkiew św. Mikołaja w Jarosławiu (Rublenyj Gorod)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cerkiew św. Mikołaja
Церковь Николая Чудотворца
Distinctive emblem for cultural property.svg 7610025000
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Rosja
Obwód  jarosławski
Miejscowość Coa yaroslavl.svg Jarosław
Wyznanie prawosławne
Kościół
Wezwanie św. Mikołaja
Położenie na mapie Jarosławia
Mapa lokalizacyjna Jarosławia
Cerkiew św. Mikołaja
Cerkiew św. Mikołaja
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Cerkiew św. Mikołaja
Cerkiew św. Mikołaja
Położenie na mapie obwodu jarosławskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu jarosławskiego
Cerkiew św. Mikołaja
Cerkiew św. Mikołaja
Ziemia57°37′21,1″N 39°53′53,8″E/57,622528 39,898278

Cerkiew św. Mikołaja – XVII-wieczna prawosławna cerkiew w Jarosławiu, w historycznej dzielnicy Rublenyj Gorod. Nie jest użytkowana liturgicznie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew została zbudowana w 1695 z datków ludzi posadskich żyjących i pracujących w Rublenym Gorodzie, miejscu, gdzie żyli rzemieślnicy budujący statki do spływu Wołgą i Kotoroślą. Pierwotnie stanowiła część większego kompleksu kremla; jest jedyną zachowaną do naszych czasów budowlą w jego obrębie[1]. W związku z taką lokalizacją budowla jest, dla odróżnienia od cerkwi św. Mikołaja Mokrego i cerkwi św. Mikołaja Nadieina, nazywana cerkwią św. Mikołaja Rublenogo lub cerkwią św. Mikołaja Rublenyj Gorod[1]. Prawdopodobnie powstała na miejscu starszej, drewnianej cerkwi[1].

W 1918 budynek poważnie ucierpiał podczas antybolszewickiego powstania, zaś w 1920 został zamknięty. Przez kilkadziesiąt lat stał pusty; dopiero w latach 80. XX wieku zaadaptowano go na pracownie konserwatorskie Muzeum Artystycznego w Jarosławiu, które nadal w nim funkcjonują[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Murowana cerkiew została zbudowana w stylu jarosławskim. Zaprojektowano ją na maksymalnie uproszczonym planie, przewidując jedynie wzniesienie jednej nawy, obszernego przedsionka i dzwonnicy[2]. Dzwonnica cerkwi została ustawiona ponad wysokim gankiem prowadzącym do nawy świątyni[1]. Wieńczy ją bardzo wysoki dach namiotowy z wąskimi łukami, w których zawieszono dzwony[2]. Dzwonnicę zdobią również lukarny[1]. Cała cerkiew została nakryta czterospadowym dachem[2] i zwieńczona pięcioma kopułami na wysokich, bogato dekorowanych bębnach. Ściany świątyni są praktycznie pozbawione dekoracji, z wyjątkiem fryzów otaczających bębny; okna cerkwi rozmieszczono w niszach[1]. Również we wnętrzu obiektu sakralnego nigdy nie wykonano fresków[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Церковь Николы Рубленый город, yaroslavlru.ru [dostęp 2016-12-16].
  2. a b c d E. Dobrowolska, B. Gniedowski, Jarosławl, Tutajew, Iskusstwo, Moskwa 1971, ss.122–123.