Cerkiew św. Szymona Apostoła w Nowym Atonie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cerkiew św. Szymona Apostoła
cerkiew klasztorna
Ilustracja
Widok fasady
Państwo  Abchazja
 Gruzja
Miejscowość Nowy Aton
Wyznanie prawosławie
Kościół Abchaski Kościół Prawosławny
Wezwanie św. Szymon Apostoł
Położenie na mapie Abchazji
Mapa lokalizacyjna Abchazji
Cerkiew św. Szymona Apostoła
Cerkiew św. Szymona Apostoła
Położenie na mapie Gruzji
Mapa lokalizacyjna Gruzji
Cerkiew św. Szymona Apostoła
Cerkiew św. Szymona Apostoła
43°05′26″N 40°48′59″E/43,090500 40,816300

Cerkiew św. Szymona Apostoła, także: Szymona Kananejczyka w Nowym Atonie - prawosławna cerkiew wzniesiona między VI a VIII wiekiem w Nowym Atonie (wówczas Anakopii) w Abchazji .

2014 Nowy Aton, Cerkiew św. Szymona Apostoła (06).jpg

W tradycji Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego świątynia została zbudowana na miejscu grobu apostoła Szymona, który poniósł męczeńską śmierć, głosząc chrześcijaństwo w Abchazji[1].

Jest to świątynia krzyżowo-kopułowa z trzema absydami. Została wzniesiona w okresie, gdy w pobliskiej Anakopii znajdowała się stolica Królestwa Abchazji. Pełniła funkcje katedry biskupiej eparchii suchumskiej, w niej też odbywały się pochówki miejscowych hierarchów[1].

Z czasem świątynia straciła na znaczeniu i została całkowicie porzucona. Do jej odnowienia doszło dopiero po 1875. Mnisi z klasztoru św. Pantelejmona na Athosie, zmuszeni do wyjazdu z macierzystej wspólnoty, poszukiwali w Abchazji (znajdującej się ówcześnie pod panowaniem rosyjskim) dogodnego miejsca na utworzenie nowego monasteru. Postanowili osiedlić się właśnie przy zniszczonej świątyni św. Szymona. Był to początek budowy klasztoru znanego następnie jako Nowy Athos[2].

W 1924, po zamknięciu Nowego Athosu przez władze bolszewickie, cerkiew ponownie została porzucona. Od 1992 nabożeństwa były odprawiane pod jej ścianami[2]. Obecnie (2014) cały kompleks Nowego Athosu, razem ze świątynią, należy do niekanonicznego Abchaskiego Kościoła Prawosławnego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]