Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Kryłowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cerkiew Przemienienia Pańskiego
cerkiew parafialna
Państwo  Polska
Miejscowość Kryłów
Wyznanie prawosławne
Kościół Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
Diecezja warszawsko-chełmska
Wezwanie Przemienienia Pańskiego
brak współrzędnych

Cerkiew Przemienienia Pańskiegoprawosławna cerkiew w Kryłowie, istniejąca w latach 1911–1938.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miejsce po cerkwi w Kryłowie

Cerkiew została wzniesiona w latach 1910–1911 według projektu Aleksandra Puringa. Środki finansowe na budowę obiektu pochodziły z datku małżeństwa Paschałowów z Moskwy oraz z datków miejscowych wiernych prawosławnych[1]. Starszą, drewnianą świątynię parafia przekazała do wsi Biskupicze (ob. w granicach Nowowołyńska)[2][a]. Budynek w 1911 poświęcił biskup chełmski Eulogiusz[1]. Projekt Puringa wykorzystany przy budowie cerkwi w Kryłowie został również zastosowany w czterech innych świątyniach wzniesionych w tym samym okresie w eparchii chełmskiej: w Krupem, Oszczowie, Topólczy i Sławatyczach[3].

Cerkiew została zburzona 8 czerwca 1938 w ramach akcji polonizacyjno-rewindykacyjnej. W czasie jej rozbiórki wynajęci robotnicy zerwali kopuły i dach, wybili okna, pozostawili jednak część murów zewnętrznych budynku z namalowanymi na nich postaciami świętych[1]. W czasie II wojny światowej zniszczony obiekt został odnowiony i przywrócony do użytku liturgicznego. Po wojnie cerkiew służyła jako dom ludowy, po czym została rozebrana[4].

Obiekt znajdował się przy dzisiejszej ulicy Hrubieszowskiej, obecnie na miejscu tym znajduje się skwer[5]. 19 sierpnia 2009 na miejscu zniszczonej świątyni odbyło się prawosławne nabożeństwo upamiętniające jej istnienie[6][7].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Cerkiew ta, nosząca wezwanie św. Dymitra, przetrwała do dnia dzisiejszego (2012).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c A. Matreńczyk, Mam w parafii cerkiew i 49 cmentarzy, „Przegląd Prawosławny”, nr 12 (282), grudzień 2008, ss.11–15
  2. CERKIEW ŚW. DYMITRA
  3. N. Klimuk. Sławatycki cud. „„Przegląd Prawosławny””. 10 (328), październik 2012. Białystok. ISSN 1230-1078. 
  4. Burzenie kryłowskich cerkwi
  5. A. Wawryniuk, Współczesna ocena skutków decyzji politycznych, dotyczących burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i Podlasiu w 1938 na nieprawosławnych portalach internetowych [w:] red. G. Kuprianowicz, Akcja burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i południowym Podlasiu w 1938 – uwarunkowania, przebieg, konsekwencje, Chełm 2009, s.274
  6. Świąteczne nabożeństwo w Kryłowie
  7. Kryłów: święto nieistniejącej cerkwi

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]