Cerkiew Trójcy Świętej w Helsinkach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cerkiew Trójcy Świętej
Pyhän Kolminaisuuden kirkko
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Finlandia
Miejscowość Helsinki.vaakuna.svg Helsinki
Wyznanie prawosławne
Kościół Fiński Kościół Prawosławny
Diecezja helsińska
Wezwanie Świętej Trójcy
Wspomnienie liturgiczne Święto Trójcy Świętej
(niedziela Pięćdziesiątnicy)
Położenie na mapie Helsinek
Mapa lokalizacyjna Helsinek
Cerkiew Trójcy Świętej
Cerkiew Trójcy Świętej
Położenie na mapie Finlandii
Mapa lokalizacyjna Finlandii
Cerkiew Trójcy Świętej
Cerkiew Trójcy Świętej
Ziemia60°10′16,1″N 24°57′04,0″E/60,171139 24,951111

Cerkiew Trójcy Świętejprawosławna cerkiew w Helsinkach. Należy do eparchii helsińskiej Fińskiego Kościoła Prawosławnego.

Plan budowy cerkwi prawosławnej w Helsinkach pojawił się w 1812, gdy w czasie opracowywania planu rozwoju przestrzennego miasta uwzględniono na nim miejsce dla świątyni przeznaczonej dla potrzeb rosyjskich mieszkańców miasta. Przez dziesięć lat nie zgłaszał się jednak architekt chętny dla opracowania projektu świątyni. Dopiero w 1822 Carl Ludwig Engel, pracujący przy odbudowie Helsinek po pożarze, zasugerował wzniesienie cerkwi w formie „idealnej greckiej świątyni”. Plan ten został odrzucony; dopiero w 1827 Engel zaprojektował nową klasycystyczną cerkiew[1].

Cerkiew jest jednonawowa, cechuje ją wydłużona bryła z wieżą od strony zachodniej i niewielką kopułą nad nawą. Przeznaczona jest dla udziału kilkudziesięciu osób w nabożeństwie. Wnętrze obiektu również urządzono w stylu klasycystycznym[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Piotr Paszkiewicz: W służbie imperium rosyjskiego 1721–1917. Funkcje i treści ideowe rosyjskiej architektury sakralnej na zachodnich rubieżach cesarstwa i poza jego granicami. Warszawa: Instytut Sztuki PAN, 1999, s. 71. ISBN 83-85938-13-3.