Cerkiew Trójcy Świętej w Moskwie (Oriechowo-Borisowo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cerkiew Trójcy Świętej
Храм Троицы Живоначальной
cerkiew
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Rosja
Miasto wydzielone  Moskwa
Miejscowość Coat of Arms of Moscow.svg Moskwa
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Eparchia moskiewska miejska
Wezwanie Trójcy Świętej
Wspomnienie liturgiczne Święto Trójcy Świętej
(niedziela Pięćdziesiątnicy)
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Cerkiew Trójcy Świętej
Cerkiew Trójcy Świętej
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Cerkiew Trójcy Świętej
Cerkiew Trójcy Świętej
Ziemia55°37′38,70″N 37°42′42,91″E/55,627417 37,711919

Cerkiew Trójcy Świętejprawosławna cerkiew w Moskwie, w dzielnicy Oriechowo-Borisowo, bezpośrednio podlegająca patriarchom moskiewskim i całej Rusi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Koncepcja budowy nowego soboru, połączonego z centrum administracyjnym Patriarchatu Moskiewskiego, a będącego równocześnie pomnikiem tysiąclecia chrztu Rusi, pojawiła się po raz pierwszy w 1988, natychmiast po poprawie relacji między państwem radzieckim a Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Jako lokalizację świątyni wybrano jedną z największych dzielnic Moskwy – Oriechowo-Borisowo, zaś w pierwotnym planie sobór miał być przeznaczony nawet dla 20 tys. wiernych. Kamień węgielny pod budowę świątyni położył w 1988 patriarcha moskiewski i całej Rusi Pimen[1]. Inwestycja została jednak zarzucona po upadku ZSRR, gdy Rosyjski Kościół Prawosławny przeznaczył posiadane środki finansowe na remonty mniejszych cerkwi parafialnych, zniszczonych w poprzednich dziesięcioleciach. W 1995, gdy rozpoczęto odbudowę soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, Kościół czasowo zrezygnował z projektu. Idea budowy obszernego soboru (choć mniejszego, niż zakładano pierwotnie) pojawiła się ponownie dopiero po oddaniu wymienionej wyżej cerkwi do użytku[1].

Prace nad wzniesieniem świątyni na brzegu Borisowskich Prudów trwały od 2001 do 2004[2]. Gotową cerkiew poświęcił w maju 2004 patriarcha moskiewski i całej Rusi Aleksy II[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Obiekt reprezentuje styl neobizantyński[2]. Wnętrze świątyni dekorowane jest złotem i marmurem, na zewnątrz cerkiew zdobią płaskorzeźby. W obiekcie znajduje się porcelanowy ikonostas – trzecia taka konstrukcja w Rosji i pierwsza w Moskwie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]