Cerkiew Zwiastowania w Kijowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cerkiew Zwiastowania w Kijowie
Благовіщенська церква
Ilustracja
Państwo  Ukraina
Miejscowość Kijów
Wyznanie prawosławne
Kościół
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Cerkiew Zwiastowania w Kijowie
Cerkiew Zwiastowania w Kijowie
50°26′17,1″N 30°30′15,6″E/50,438083 30,504333

Cerkiew Zwiastowania (ukr. Благовіщенська церква) – niezachowana do naszych czasów cerkiew zbudowana w latach 1885-1887 według projektu Władimira Nikołajewa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowa cerkwi rozpoczęła się w 1885 po trwającej dziesięć lat zbiórce pieniędzy na ten cel. W dwa lata później obiekt, razem z przylegającą do niego szkołą parafialną, został oddany do użytku wiernym. W 1912 ukończono prace nad cerkiewną dzwonnicą, na której zawieszono trzytonowy dzwon.

Parafia została zamknięta w 1935 decyzją władz stalinowskich, a sama świątynia - niemal natychmiast zniszczona, formalnie w celu ustawienia na jej miejscu nowego budynku użyteczności publicznej. W rzeczywistości plac pozostały po cerkwi stał pusty aż do lat 60. XX wieku, kiedy został zagospodarowany na nowe osiedle mieszkaniowe.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew Zwiastowania razem z przylegającymi budynkami stanowiła imponujący kompleks architektoniczny w stylu staroruskim, wzniesiony na planie nieregularnego wieloboku. Centralny punkt obiektu stanowiła zwieńczona krzyżem kopuła, narożniki cerkwi dekorowały mniejsze kopuły oraz dzwonnica o podobnym kształcie. Świątynia była bogato zdobiona mozaikami i freskami zarówno wewnątrz, jak i na ścianach zewnętrznych. Okna cerkwi były półkoliste, tworząc harmonijne rzędy poniżej poziomu dachu, na niższych poziomach były otaczane płaskorzeźbami. Każde z kilku wejść do świątyni było dodatkowo dekorowane portalem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]