Cerkiew cmentarna Świętej Trójcy w Bielsku Podlaskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cerkiew Świętej Trójcy
Troicka Cerkow
Distinctive emblem for cultural property.svg A-125 z dnia 03.10.1966.
cerkiew cmentarna
Ilustracja
Cerkiew cmentarna Świętej Trójcy – stan przed ostatnim remontem
Państwo  Polska
Województwo  podlaskie
Miejscowość POL Bielsk Podlaski COA.svg Bielsk Podlaski
Wyznanie prawosławne
Kościół Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
Diecezja warszawsko-bielska
Wezwanie Świętej Trójcy
Wspomnienie liturgiczne Święto Trójcy Świętej
(niedziela Pięćdziesiątnicy)
Położenie na mapie Bielska Podlaskiego
Mapa lokalizacyjna Bielska Podlaskiego
Cerkiew Świętej Trójcy
Cerkiew Świętej Trójcy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Cerkiew Świętej Trójcy
Cerkiew Świętej Trójcy
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Cerkiew Świętej Trójcy
Cerkiew Świętej Trójcy
Położenie na mapie powiatu bielskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu bielskiego
Cerkiew Świętej Trójcy
Cerkiew Świętej Trójcy
Ziemia52°45′28,3″N 23°10′45,7″E/52,757861 23,179361

Cerkiew cmentarna pod wezwaniem Świętej Trójcy (Troicka)prawosławna cerkiew cmentarna w Bielsku Podlaskim. Należy do parafii Opieki Matki Bożej w Bielsku Podlaskim, w dekanacie Bielsk Podlaski diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza cerkiew pod wezwaniem Świętej Trójcy w Bielsku Podlaskim, zwana Troicką, została ufundowana po 1533 przez królową Bonę. Znajdowała się w dzielnicy Nowe Miasto. Początkowo prawosławna, od 1596 była świątynią unicką. Wskutek braku remontów, cerkiew w 1774 uległa zawaleniu. Odbudowana została na przełomie XVIII i XIX wieku. W 1839, po kasacji unii na Białostocczyźnie, świątynię przejął Kościół prawosławny. W związku z likwidacją parafii Świętej Trójcy i przyłączeniem wiernych do parafii św. Michała Archanioła (Michajłowskiej), cerkiew przeniesiono w 1851[1] na cmentarz. Początkowo świątynia podlegała parafii św. Michała Archanioła; od 1998 należy do parafii Opieki Matki Bożej. W 2008 rozpoczęto przygotowania do remontu cerkwi; prace renowacyjne (dzięki m.in. pozyskaniu środków z lubelskiej Fundacji „Dialog Narodów”, a także dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego) ukończono w 2015. Konsekracji odremontowanej świątyni dokonał 17 lipca 2016 metropolita warszawski i całej Polski Sawa[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew Świętej Trójcy jest budowlą drewnianą, oszalowaną, o konstrukcji zrębowej, wzniesioną na planie ośmioboku. Dachy cerkwi blaszane. Nad nawą kopuła zwieńczona wieżyczką z baniastym hełmem. Od strony zachodniej kruchta na planie prostokąta. Nad kruchtą 3-kondygnacyjna wieża-dzwonnica na planie kwadratu, z dachem namiotowym zwieńczonym baniastym hełmem.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Świątynia znajduje się w prawosławnej części cmentarza miejskiego. Jest jedną z czterech istniejących zabytkowych cerkwi w Bielsku Podlaskim. Wpisana do rejestru zabytków 3 października 1966 pod nr A-125[3].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

W Bielsku Podlaskim znajduje się jeszcze jedna świątynia prawosławna pod wezwaniem Świętej Trójcy – jest to kaplica na terenie Policealnego Studium Ikonograficznego, przy ulicy Żwirki i Wigury.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]