Cezary Madryas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cezary Wojciech Madryas
Data i miejsce urodzenia 6 lutego 1952
Wrocław
Zawód, zajęcie inżynier budownictwa, wykładowca akademicki
Tytuł naukowy profesor doktor habilitowany inżynier
Alma Mater Politechnika Wrocławska
Uczelnia Politechnika Wrocławska
Stanowisko profesor zwyczajny
rektor
(od 2016)
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi Medal Złoty za Długoletnią Służbę Medal Komisji Edukacji Narodowej

Cezary Wojciech Madryas (ur. 6 lutego 1952 r. we Wrocławiu[1]) – polski inżynier budownictwa, specjalizujący się w inżynierii miejskiej; nauczyciel akademicki związany z Politechniką Wrocławską oraz jej prorektor ds. rozwoju od 2008[2]. Od 1 września 2016 rektor Politechniki Wrocławskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1952 we Wrocławiu, z którym związał całe swoje życie osobiste i zawodowe. Ukończył tu kolejno szkołę podstawową oraz średnią. Studiował budownictwo na Politechnice Wrocławskiej, które ukończył w 1976, zdobywając dyplomy magistra inżyniera. Następnie został zatrudniony na swojej macierzystej uczelni w charakterze asystenta oraz podjął studia doktoranckie, zakończone w 1981, uzyskaniem przez niego stopnia naukowego doktora nauk technicznych. Wraz z nowym tytułem został mianowany na stanowisko adiunkta[3]. W 1994 otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie budownictwa o specjalności budownictwo, na podstawie rozprawy nt. Odnowa przewodów kanalizacyjnych[4]. W 1998 objął stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 2003 profesora zwyczajnego[3]. W tym samym roku prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski nadał mu tytuł profesora nauk technicznych[2].

Poza działalnością naukowo-dydaktyczną żywo zaangażował się w działalność organizacyjną wrocławskiej politechniki. W latach 1991–1996 piastował funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Inżynierii Lądowej. W 1996 został kierownikiem Zakładu Inżynierii Miejskiej. Od 2002 do 2005 pełnił urząd dyrektora Instytutu Inżynierii Lądowej, a w okresie od 2005 do 2008 dziekana Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego. W 2008 został wybrany na prorektora do spraw rozwoju[3]. 28 kwietnia 2016 został wybrany na rektora Politechniki Wrocławskiej[5].

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

Prowadzone przez niego badania i analizy teoretyczne dotyczą zagadnień obliczanie i funkcjonowania konstrukcji infrastruktury miast w kontekście perspektyw szerokiego zainwestowania przestrzeni podziemnej i przystosowania jej do potrzeb miast przyszłości. Profesor jest autorem lub współautorem ponad 150 prac publikowanych, w tym: 3 monografii, 5 opracowań książkowych o charakterze dydaktycznym. Jest promotorem 6 obronionych (z wyróżnieniem) przewodów doktorskich[3].

Brał czynny udział, tak pod względem organizacyjnym jak i naukowym, kreując programy i misje ponad 30 konferencji naukowych i naukowo-technicznych. W środowisku związanym z kształtowaniem podziemnej zabudowy miast, od lat ogromnym uznaniem cieszy się największa w kraju (od 1995 międzynarodowa) konferencja "Infrastruktura podziemna miast", której jest głównym animatorem (przewodniczącym komitetu naukowego i organizacyjnego). Jest członkiem stowarzyszeń naukowych, a także Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk[3].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biografia profesora na stronie inzynieria.com [on-line] [dostęp: 20.06.2013]
  2. a b prof. Cezary Wojciech Madryas w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 20.06.2013].
  3. a b c d e Biografia profesora we Wrocławskim Środowisku Akademickim [on-line] [dostęp: 20.06.2013]
  4. Odnowa przewodów kanalizacyjnych w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2013-06-20].
  5. Politechnika Wrocławska – Prof. Cezary Madryas wygrał wybory na rektora Politechniki, www.pwr.wroc.pl [dostęp 2016-04-28].
  6. Prof. dr hab. inż. Cezary Madyras Rektor Politechniki Wrocławskiej – cezary.madryas.pwr.edu.pl

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]