Chacarita Juniors

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chacarita Juniors
Ilustracja
Pełna nazwa Club Atlético Chacarita Juniors
Przydomek Los Funebreros
Data założenia 1 maja 1906
Liga Primera B Nacional
Państwo  Argentyna
Stadion Estadio Chacarita de Villa Maipu,
Buenos Aires
Prezes Argentyna Horacio Férnandez
Trener Argentyna Claudio Biaggio
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Club Atlético Chacarita Juniorsargentyński klub piłkarski z siedzibą w Buenos Aires. Obecnie klub występuje w drugiej lidze argentyńskiej – Primera B Nacional.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

  • Mistrz Argentyny (1): 1969 Metropolitano
  • Mistrz drugiej ligi argentyńskiej (3): 1924 (Intermedia), 1941 (Segunda División), 1959 (Primera División B)

Charakterystyka klubu[edytuj | edytuj kod]

Klub zyskał sobie przydomek Funebreros ("grabarze"), gdyż boisko klubu znajduje się w pobliżu cmentarza La Chacarita Cemetery.

Odwiecznym rywalem Chacarity jest Club Atlético Atlanta.

Obecnie 41-tysięczny Stadion Chacarity leży w dzielnicy San Martin, rejon Villa Maipu! Obok Cementerio de la Chacarita, na Estadio Don Leon Kolbovsky (nazwa zmieniona w 2000 r.), do 2005 r. mecze rozgrywał Club Atletico Atlanta. Miasto zamknęło jednak ten stadion ze względów bezpieczeństwa. W grudniu 2006 Atlanta otrzymała od miasta nowy teren.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub założony został w roku 1906 na granicy między Villa Crespo i Chacarita. Na skutek problemów organizacyjnych doszło nawet do zawieszenia działalności klubu, ale na krótko i w 1919 klub w pełni wznowił swą działalność.

Klub awansował do pierwszej ligi jeszcze w czasach amatorskich w roku 1924, i kontynuował grę w najwyższej lidze także po wprowadzeniu w Argentynie zawodowstwa w roku 1931.

W roku 1940 klub spadł do drugiej ligi, ale tylko na rok. Wkrótce siedziba klubu została przeniesiona do San Martín, sąsiadującego z granicami administracyjnymi Buenos Aires.

Chacarita ponownie spadła do drugiej ligi w 1956, ale tylko po to, by zdobyć mistrzostwo tej ligi w 1959. Po 10 latach gry w pierwszej lidze Chacarita wreszcie w 1969 zdobyła mistrzostwo.

W następnych latach klub spisywał się z roku na rok coraz słabiej i w 1980 wylądował w czwartej lidze. W 1984 Chacarita wróciła do pierwszej ligi, jednak z powodu bandyckich wybryków jej kibiców została zawieszona na miesiąc, tracąc przez to 10 punktów. Nie udało się już tego odrobić i klub spadł do drugiej ligi.

Przez większość czasu klub przemieszczał się pomiędzy pierwszą a drugą ligą, aż do roku 1999. Klubowi tym razem udało się utrzymać w najwyższej lidze przez pięć lat, by po turnieju Clausura 2004 ponownie spaść do drugiej ligi, gdzie gra do dziś.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]